Bir kap mama Bir kap da su

Bir kap mama Bir kap da su

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge kapsamında, sokak hayvanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılmasını, hayvanların yaşam alanlarının dezenfekte edilmesini istedi.

Antakya ve diğer ilçelerde koronavirüs nedeniyle sessizleşen sokaklar ve karantina altında ilerleyen yaşamlar, sokak hayvanlarını da açlık tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Evlerinin önüne bir kap su ve bir kap mama koyanların çağrısı ise var olan açlığa yeterli gelmedi.
Bu konuda vatandaşın hassasiyetini karşılıksız bırakmayan İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için yeni bir genelge yayımladı ve ilgili genelde Hatay Valiliği’ne de ulaştı.
Genelge kapsamında; Hatay Valiliği, İlçe Kaymakamlıkları ile yerel yönetimler başta olmak üzere, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyonun sağlanarak, bu süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirler alınacak. Bu kapsamda, başta hayvan barınakları olmak üzere; park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında tespit edilen noktalara düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılacak. İhtiyaç duyulan alanlar dezenfekte edilecek, vatandaşların da bu konudaki hassasiyetleri arttırılacak.
Genelge öncesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü de 81 İl’de harekete geçmiş,
verilen mesajda da, “İl Şube Müdürlükleri; hayvanlarını besleyemeyen, bakımını yapamayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara, talep etmesi halinde gerekli yardımı sağlayacak” denilmişti. Tamer Yazar