Bir milletin yeniden tarih sahnesine çıktığı zafer

Bir milletin yeniden tarih sahnesine çıktığı zafer

Şahin, Çanakkale Savaşı’nda metrekareye düşen mermi sayısının 6 bin civarında olduğu hatırlattı …

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Üstün liderliği ve komutanlığı ile tüm dünyaya eşsiz bir komutan ve lider olduğunu kanıtlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, büyük zorluklar ve yokluklar içerisinde gelişmiş devletlere karşı kazandığı bu zaferin; milletimizin şanlı tarih sayfalarına altın harflerle kazındığına vurgu yapan Şahin, Çanakkale’de verilen destansı varoluş mücadelesinin tarihin akışına yön verdiğini ve bir milletin yeniden tarih sahnesine çıktığını vurguladı.
Vatan toprağının dört bir yanından gelerek Çanakkale’de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlarımızın, bugün millet olarak sahip olduğumuz birlik ve beraberliğin özünü bütün dünyaya en iyi şekilde gösterdiğine değinen Şahin, mesajında şunlara yer ver verdi: “Her metrekareye düşen mermi sayısının 6 bin civarında olduğu bu büyük zaferde, 250 bin’in üzerinde vatan evladı şehit olmuştur. Bu kahramanlar arasında gönüllü olarak 57. alayda yer alarak savaşan 2 bin tıbbıyeli de mevcuttur. Bu durum Türk doktorunun vatanı için verdiği mücadeleyi göstermesi bakımından oldukça önemlidir.
Çanakkale Zaferi’nden 19 yıl sonra, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz! Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’ diyerek eşi olmayan barış, hoşgörü ve uygarlık mesajı vermiştir. Bugün bizlere düşen görev, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkez’iyle ayrım yapılmadan memleket sevdalılarının omuz omuza binlerce düşman askerine karşı, elinde hiçbir silahı olmadan, yüreğiyle, inancıyla canını vermekten çekinmeyen şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de; Bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”
Mehmet ÖZGÜN

(Visited 1 times, 1 visits today)