Bir tarafta Eskişehir ve Porsuk…

Bir tarafta Eskişehir ve Porsuk…

Bir tarafta Antakya ve Asi…

“Anadolu’nun bağrında bir gondollu şehir; Eskişehir…” diye başlayan haberleri okuyan ve Porsuk Çayı’nın yıllar içindeki değişimini izleyenler, Antakya ve Asi Nehri’nde neden aynısını yapamadığımızı soruyor.

Eskişehir’in yıllar içinde yaşadığı büyük değişimden belki de en fazla Porsuk Çayı etkilendi. Kısa süre öncesine kadar Asi Nehri’nde bugün yaşananların bir benzerini yaşayan ve birçok atığın atıldığı Porsuk, yapılan başarılı ıslah çalışmalarının ardından bugün yerli halkın ve turistlerin tercih ettiği en önemli gezi alternatifleri arasında yerini almış durumda.
Hatta durum öyle değişmiştir ki, bahar ve yaz aylarında Porsuk üzerinde yapılan bot ve gondol turları bölgeye çok farklı bir hava yaşatır. Amsterdam kanallarında görmeye alıştığımız botlar ve Venedik Gondolları’nı anımsatan turlar, şehre son derece modern ve turistik bir hava katar.
Bu durumu bilen, izleyen ve yaşayanlar ise Antakya başlığında bir türlü hayata geçirilemeyen projelerin akıbetinde ‘niye’ diye sormaya devam ediyor. Sorarken de, bugüne kadar doğru dürüst çalışmayan şelale sistemine, kuruyan çiçekliklerin yerini alan çöplere işaret ediyor. Tabi söz verilen gondolların hesabında durmayı da ihmal etmiyor.
-Tamer Yazar-

(Visited 6 times, 1 visits today)