Bir tarafta kurban pazarlığı

Bir tarafta kurban pazarlığı

Diğer tarafta kalabalıklar

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Antakya ve diğer ilçelerde kurulacak hayvan pazarları, pandemi sürecinin en sakin şehirlerinden biri olan Hatay adına risk yaratacak görüntüleri beraberinde getirebilir.

Türkiye, salgında birinci dalgayı henüz atlatamazken, yaklaşan Kurban Bayramı kaygıları artırdı. Bazı bölgeler, vaka sayılarında en yüksek dönemini yaşıyor. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısı da yükselişte. Yaz tatiliyle birlikte artan toplumsal hareketliliğe bayram hazırlıkları da eklenince, virüsün yayılma riski büyüyor. Hatay ve diğer illerdeki hayvan pazarları ve kurban kesim yerleri ise en büyük endişe kaynağı.
Ülke genelinde bir kısıtlama şimdilik gündemde değil. Ancak salgının gidişatına göre, bazı bölgelerde karantina uygulaması gibi katı tedbirler gerekebilir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, vaka seyrine göre il bazında kısıtlamalar olabileceğini söyledi. Vaka sayısının 33 gün sonra ilk kez 14 Temmuz’da binin altına düştüğünü duyuran Koca, tedbirli olunması çağrısı yaptı.
Olası tedbirler bağlamında, Hatay Valiliği’nin ya da yerel idarelerin bu döneme özel tedbirleri hayata geçirip geçirmeyecekleri merak konusu. -Tamer Yazar-