Bir Yardım Programı… Ve Umuda Yolculuk…

Bir Yardım Programı… Ve Umuda Yolculuk…

Halit el-İssa: “Sivil toplum örgütlerinin Suriye’de kadınlara ve çocuklara sağladıkları sosyal ve psikolojik destek, özellikle de Suriye gibi çatışmanın ve şiddetin gece gündüz devam ettiği bölgelerde hayati önem taşıyor”

Geçtiğimiz günlerde Kuveyt’ten gelen Dana Gönüllü Takımı, Ata’a Kalkınma ve Dayanışma Derneği’ni Hatay’daki ofisinde ziyaret etti. Bir yardım programı düzenlemeye karar veren Ata’a ve Kuveytli Dana Gönüllü Takımı, “Umuda Yolculuk” adlı yardım programını “Mutlu Etmek için Pişiriyoruz Takımı” ile işbirliği içerisinde planlamaya başladı.

-Ailelere yardım-

Dernek, Kuveyt’ten gelen gönüllü takımını Hatay Havalimanı’nda karşıladı ve ertesinde Hatay’ın Alaattin Köyü’ne tur düzenledi. Birçok aileye verdikleri finansal yardım paketlerine ek olarak, Ata’a ve Kuveytli gönüllü grup, Suriyeli mültecilere ısıtıcı, kömür, battaniye ve halı gibi yardım malzemeleri dağıttı. Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Tanışma Köyü’ne de uğrayan grup, buradaki Suriyeli mültecilere de aynı yardım paketlerinden dağıttı.

-Sınır ötesine-

Ata’a Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halit el-İssa, grubun gösterdiği çabaları takdir etti ve herkesi yerinden edilmiş Suriyelilerin yaşadıkları insani krizi atlatmaları için yardım etmeye çağırdı. Grup, aynı zamanda Suriye’nin içerisine de bir yardım konvoyu yolladı. 13 Adet kamyondan oluşan konvoy, Suriye’ye un, ısıtıcı, battaniye, halı ve çadır gibi yardım malzemeleri götürdü. Kuveyt’ten gelen Dana Gönüllü Takımı, Ata’a Kalkınma ve Dayanışma Derneği ile hala işbirliği içerisinde Türkiye’de ve Suriye’de Suriyeli çatışmadan etkilenmiş siviller için insani yardım yapmaya devam ediyor.

-Stk’lar önemli-

Yapılan çalışmalara ilişkin konuşan Ata’a Kalkınma ve Dayanışma Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Halit el-İssa, “Sivil toplum örgütlerinin Suriye’de kadınlara ve çocuklara sağladıkları sosyal ve psikolojik destek, özellikle de Suriye gibi çatışmanın ve şiddetin gece gündüz devam ettiği bölgelerde hayati önem taşıyor” diyerek sivil toplum örgütlerinin böyle durumlarda oynadıkları rolün öneminin altını çizdi.

-Merkez, İstanbul-

Ata’a Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin merkez ofisi İstanbul Fatih’te bulunuyor. Suriyelilerin ihtiyaç duydukları eğitim, gıda ve konut alanlarında faaliyetlerini gösteren Dernek, bu zamana kadar “Çocuk Sütü Projesi” ve “10.000 Öğrenciye Burs Projesi” gibi birçok projeye imza attı. Dernek, özellikle de kadınlar ve çocuklar için projeler geliştirip, kalkınmacı bir yaklaşımla, savaştan tahrip olmuş hayatları onarmaya çalışıyor.           Tamer Yazar