Birçok çadır kamp

Birçok çadır kamp

Sular altında kaldı

Bir taraftan kış şartları, kötü barınma koşulları, ısınma sorunu, hastalıklar, diğer taraftan uluslararası yardım kuruluşlarının, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili ve çevresindeki 18 hastaneye sağladığı yardımları kesmesi, Cilvegözü üzerinden nefes alan bölgeyi zorluyor.

Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib’in Türkiye sınır hattındaki zorla yerinden edilen sivillerin sığındığı birçok çadır kamp, yoğun sağanak sonrası sular altında kaldı. Çadırlarını su bastığı için eşyalarının büyük bir kısmı kullanılamaz hale gelen, çoğunluğu kadın ve çocuk yüzlerce aile, geceyi yağmur altında ya da başka kamplarda yaşayan akrabalarının yanında geçirdi.

Suriye’de veri çalışmaları yürüten Suriye Acil Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, yaptığı açıklamada, İdlib ve Halep kırsalındaki sağanağın 79 çadır kampta binlerce sivili etkilediğini söyledi. Hallaj, ülkenin kuzeyindeki bazı kamplara yağan kar sonrası birçok çadırın kar altında kaldığını belirterek “bölgede donma tehlikesinin yaşanabileceği” uyarısında bulundu.

3 yıl önce, Hama kırsalındaki Şahışbo köyüne düzenlenen saldırılar nedeniyle yerinden edilen Ali Said, şiddetli yağış nedeniyle çadırlarının su altında kaldığını dile getirdi. İdlib’deki Şahışbo kampına sığınan Said, “175 ailenin çadırını su bastı. Kampımızda herhangi bir hizmet yok. Geceyi zor geçirdik. Sivil Savunma ekipleri, gece boyunca suları tahliye etti” ifadesini kullandı.

Yaşadığı kampta altyapının olmadığını anlatan Said, “Çok sayıda aile, başka bir kampta yaşayan akrabalarının yanına sığındı. Kamptaki ailelerin yeni çadır ve yağmurluk başta olmak üzere her türlü yardıma ihtiyacı var” diye konuştu.

Şahşabo kampında yaşayan sivillerden Gazal Yusuf da, şiddetli sağanak nedeniyle geceyi çetin kış şartlarında geçirdiğini belirterek “İki çadırımız sular altında kaldı. Çocuklarımı nereye bırakacağımı ve ne yapacağımı bilemedim. Çadıra, yağmurluğa ve temel yaşam malzemelerine ihtiyacımız var” diye konuştu.

-SALGIN RİSKİ-

Bu arada, uluslararası yardım kuruluşlarının Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili ve çevresindeki 18 hastaneye sağladığı yardımları kesmesinin ardından, bölgedeki siviller, hastane hizmetlerinden mahrum kaldı. Hali hazırda yeterince hastane, sağlık merkezi ve ilaç bulunmayan İdlib’de, desteklerin kesilmesinin ardından on binlerce sivil, yaşadıkları sıkıntılara yenilerini eklemeye devam ediyor. Sağlık çalışanları ve bölge halkı, hastaların mağdur edilmemesi için desteğin devam etmesi ve hastanelerin yeniden faaliyete geçmesi gerektiğini vurguluyor.

İdlib Sağlık Müdürü Salim Abden, 15 Ocak’ta yaptığı açıklamada, uluslararası yardım kuruluşlarının İdlib’de 18 hastaneye yönelik maddi ve lojistik desteğini kestiğini söyleyerek, sağlık sektörünün çökme riskiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulunmuştu.

Tamer Yazar / AA