Birinciler: Karaali İ.O., Odabaşı 75. Yıl O.O. ve Hz. Ayşe Kız AİHL

Birinciler: Karaali İ.O., Odabaşı 75. Yıl O.O. ve  Hz. Ayşe Kız AİHL

Antakya’da, Akıl Oyunları Turnuvası’na 72 ilkokul, 71 ortaokul ve 24 lise olmak üzere toplam 167 okuldan 501 öğrenci katıldı.

Antakya’daki bütün ilkokul, ortaokul ile liselerin katılımı ile Akıl Oyunları Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuva’da birinciliği, ilkokullar kategorisinde Karaali İlkokulu, ortaokullar kategorisinde Odabaşı 75. Yıl Ortaokulu ve liseler kategorisinde de Hz. Ayşe Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen Antakya Akıl Oyunları Yarışması, öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Antakya Palladium AVM’de gerçekleştirilen etkinliğin ön elemelerine ilkokullar kategorisinde 72 okul, ortaokullar kategorisinde 71 okul ve Lise kategorisinde 24 okul olmak üzere toplam 167 okul ve 501 öğrenci katıldı.
Düzenlenen etkinlikte; öğrencilerin problemler karşısında farklı stratejiler geliştirmesi, akıl yürütme, problem çözme, iletişim, eleştirel ve yaratıcı düşünme, hızlı ve doğru karar verme, bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerilerini geliştirmesi amaçlandı. Her kategoride 2 çift kişilik, 3 tek kişilik oyunların oynandığı yarışmalarda; ilkokullar, ortaokul ve lise kategorisinde ilk 6’ya giren okullar finale yükseldi.
Yarışmanın final müsabakaları; Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ve Antakya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erol’un katılımıyla gerçekleşti.
Yarışmada ilk 3’e giren okullar şunlar:
İLKOKULLAR:
1’inci: Karaali İlkokulu
2’nci: Tanışma İlkokulu
3’üncü: 23 Temmuz İlkokulu
ORTAOKULLAR:
1’inci: Odabaşı 75. Yıl Ortaokulu
2’nci: Gülderen Ortaokulu
3’üncü: Nami Veyisoğlu İmam Hatip Ortaokulu
LİSELER:
1’inci:Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
2’nci: Antakya TOBB İmam Hatip Lisesi
3’üncü: Narlıca Anadolu Lisesi
Türkiye’de ilk defa, her yarışmacının beş farklı oyunu oynadığı formatta düzenlenen yarışma, katılımcıların; akıl yürütme ve dengeleme, stratejik düşünme, karar verme becerilerini sergileme imkanı sundu. Yarışmalar sonunda düzenlenen ödül törenine katılan Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, dereceye giren okulları tebrik etti.
Antakya İlçe Müdürü Mesut Çerko, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Akıl Oyunları Yarışması’nı düzenlerken, her öğrencinin en az 5 farklı oyunu bilmesinin ve akıl oyunlarını günlük hayatında kullanmasını sağlayarak, üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesine katkı sağlamasını amaç edindiklerini bildirdi.
-Cemil Yıldız-