Bitkisel Yağ İthalatında
Gümrük Vergileri Sıfırlandı

Bitkisel Yağ İthalatında<br>Gümrük Vergileri Sıfırlandı

Bunun Anlamı; Daha Çok İthalat…

Bitkisel yağların ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı. Gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar sıfırlanan ürünler arasında; ham prina, soya, aspir, ayçiçek tohumu, palm ve mısır yağları da bulunuyor. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu, Ukrayna-Rusya savaşının yol açtığı krize karşı önlem olarak, Türkiye’nin daha çok yağ ithal edeceği anlamına geliyor.
Yeni düzenlemeyle, teknik ve sınai amaçla kullanılan yağlar ile rep ve kolza tohumu ithalatından gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar sıfırlandı. Türkiye, böylelikle, başka ülkelerden ithalat yapmak suretiyle, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası gündeme gelebilecek yağ sorunun çözümü için önlem almış oldu.
Resmi Gazete’de yayınlanan aynı kararda, bazı tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin tebliğle, bazı hayvansal gıda, çeşitli unlar ve bazı yağların ihracatı, Tarım Bakanlığı’nın dönemsel olarak düzenleme yetkisine sahip olduğu ürünler listeye eklendi.
Buna göre; pirinç, buğday ve mısır unu, buğday ve mısır irmiği, doya, ayçiçek tohumu, aspir veya pamuk tohumu, rep, kolza ve hardal ile mısır yağı ve fraksiyonları, margarin, bulgur ve karma yem, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda, ihracatında dönemsel olarak düzenleme yapılabilecek ürünler listesine dahil edildi.
Dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı olan Türkiye, bu ithalatı da ağırlıklı olrrak Ukrayna ve Rusya’dan gerçekleştiriyor. İki ülke arasındaki kriz, Türkiye’nin ham yağ ithalatını büyük oranda durdurdu.