Biz de Bulduk Ama…

Biz de Bulduk Ama…

Kapısına Kilit Vurduk!

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye beldesinde, Roma döneminden kalan yaklaşık 2400 yıllık antik su kanalında çalışmalar başlatılırken, hedef, bu alanı turizme katmak!

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen, Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye beldesinde, Roma döneminden kalan yaklaşık 2400 yıllık antik su kanalının bölgenin turizm zenginliğine katılması için çalışmalar devam ediyor.

Bu konuda konuşan bir turizmci, 2010 senesinde, Antakya Belediyesi ekiplerinin bir kazı çalışması sırasında, yaklaşık 2200 yıl öncesine ait olduğu belirlenen tarihi bir su kemeri bulunduğunu hatırlatırken, şimdilerde kapısına kilit vurulan bu alanın neden rafa kaldırıldığını sordu.

“O zamanın verilen bilgisi neydi? Askeri Kışla’nın önünde, yaklaşık eksi 6 metre kotta bulunan; 4 metre yüksekliğinde, 3 metre eninde ve 430 metre uzunluğunda tarihi bir su kemeri bulundu! Sorun da acaba bulunan şeyin Askeri bir kışlanın dibinde olması ve söz konusu bulunanın da güvenlik kaygılarıyla rafa kaldırılıp unutturulması mı?

-SORU NET!-

Aslında bunu, Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sormak gerekiyor, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ve Müze Müdürlüğü’ne de! Aradan geçen seneler içinde adeta unutturulan bu alanın akıbeti ne oldu, kimse merak etmiyor mu? Turizme neden kazandırılmadığı konusunu da tabi! Çalışmalar devam ediyorsa eğer, niye buna dair hiçbir bilgi paylaşılmadığını da!”

-CEVAP!-

2010 senesinde bulunan tarihi su kemeri noktasında bugün duran herkes, Hatay Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarının ardından nasıl bir karar alındığını ve neden bunca zamandır bu alanın turizme kazandırılmadığını merak ediyor. Cevap vermek isteyen var mı?

Tamer Yazar