Bize söylenen şey çok net: Ya kabul edin Ya da gidin

Bize söylenen şey çok net: Ya kabul edin Ya da gidin

Tüm geçimlerinin, sahip oldukları ‘dolmuşlar’ ve çalıştıkları ‘dolmuş hatları’ olduğunu söyleyen Harbiye SS-23 Nolu Dolmuş Kooperatifi Yöneticisi Sedat Tatlı, yaşanan soruna ilişkin kurumsal tavrın çok da olumlu olmadığına işaret etti.

Hayat herkes için zor. Hele ki iki yakayı bir araya getirebilmenin koşturmacasındaysanız… Son zamanlarda, o zorluğun içinde olanlardan biri de, dolmuş şoförleri. Çünkü Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ‘ulaştırma’ başlığında hayata geçirmeye çalıştığı yeni proje kapsamında, hem araçların sayısında düşme yaşanacak hem de şoför sayısında. Ancak tek geçim kaynağı o dolmuş olanlar, bu ‘çalışma’ kapsamında işlerinden olmak istemiyor.

-Kabul etmiyoruz-             

Bu itirazı dile getirenlerden biri olan Harbiye SS-23 Nolu Dolmuş Kooperatifi Yöneticisi Sedat Tatlı, kendilerine çözüm diye sunulanın ‘aba altından sopa göstermek’ olduğunu dile getirirken, “Bize söylenen şey çok net… Ya masaya konulan çözümü kabul edersiniz, ya da sahip olduğunuz hattı ihaleyle başkalarına veririz diyorlar. Bunu kabul etmemizi mi bekliyorlar? Etmiyoruz. Çünkü bu çözüm değil. Sahip olduğumuz tek şeyden bir anda vazgeçmemizi nasıl beklerler?” diye konuştu.

-İstenenleri yaparız-

Daha önceki açıklamalarına ek yapan Tatlı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan şu ana kadar ifade edilenlerin değişmediğine işaret ederken, ortak bir noktada uzlaşmaya hazır olduklarını tekrar etti ve şunları söyledi: “Araçlarımızı, Belediye’nin istediği standartlara getirmeye hazırız. Arabalarımızı yenilememizi mi istiyorlar? Tamam, yenileriz… Onlar 0-3 yaş arası dedi, biz 0 almaya hazırız. Ama şunu yapmasınlar… Şoför esnafının o ekmek kavgası üzerinden tartışma açmasınlar. Bu konuda yaratacakları mağduriyete sessiz kalmamızı beklemesinler. Çünkü sessiz kalmayacağız.”

-Savaş’a çağrımız-

Kooperatif olarak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile görüşmek istediklerini ve olan biteni ilk elden kendisine anlatmak istediklerini söyleyen Tatlı, “Sorunun büyümesini istemiyoruz. Çözümden yanayız. Ama o çözüm de mağduriyet yaratmamalı” diye konuştu.                                Tamer Yazar