Bizi “DEPREM” değil! İlgisizlik Öldürecek

Bizi “DEPREM” değil! İlgisizlik Öldürecek

5 Milyon TL’lik bütçesi ile eski görkemli haline getirilme planları yapılan Kurtuluş Caddesi’ne yakın bir noktada, Yeniler Mahallesi Etiler Çıkmazı’nda eski bir Antakya evinin harap hali nedeniyle yaşanan son olay, kadim kentin eski yapılarının yarattığı riskleri bir kez daha gündeme taşıdı.

Antakya’nın Kurtuluş Caddesi’nde, Sarımiye Cami ile Uzun Çarşı girişi arasında yer alan tarihi yapıların cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma çalışmalarını kapsayan 5 Milyon TL bütçeli Kurtuluş Caddesi Restorasyon Projesi’ne işaret edenler, caddeye bakan dar sokaklar arasında bulunan çok sayıda ‘harap’ haldeki yapıyı gündeme taşırken, yarattıkları tehlikenin de altını çiziyor.
Geçtiğimiz günlerde, Kurtuluş Caddesi’ne yakın bir noktada, Etiler Çıkmazı’nda eski bir Antakya evinin harap hali nedeniyle yaşanan son olayın kurbanı ise yaşlı bir kadın oldu. Yanından geçtiği taş evden düşen parçalar nedeniyle yaralanma tehlikesi geçiren yaşlı kadının oğlu Serdar Soğuksu (38), uzun zamandır yaşanan sıkıntıya çözüm bulunmasını istedi.
-SORUMLU KİM?-
Yaşananlara dair konuşan Serdar Soğuksu, şunları söyledi:
“Geçtiğimiz günlerde, Annem, Yeniler Mahallesi Etiler Çıkmaz’ından geçerken, burada bulunan kullanılmayan eski bir Antakya evinden parçalar düşüyor. Allah’tan ona denk gelmemiş. Yoksa sonuç her şey olabilirdi. Üzüldüğümüz nokta; konuyla ne muhtarlık ilgileniyor, ne belediye ilgileniyor ne de Valilik ilgileniyor. Buna bir çare bulunması gerekiyor. Yani ya bakılsın bu evler ve kullanılır hale getirilsin, ya da bir şekilde vatandaşa zarar vermeyecek bir hale sokulsun. Bugün, Allah korudu annemi belki ama, aynı şeyin yarın bir başkasının başına gelmeyeceği ne malum? Bir de olası bir depremde bu yapıların yaratabileceği tehlikeyi düşünün. O nedenle bir an önce gereken tedbirlerin alınması gerekiyor.”
Sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı konuya dair sorunun, daha önce gerçekleşen bir ziyaret kapsamında konunun mağdurları tarafından CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’a da aktarıldığını ifade eden Serdar Soğuksu, ne yazık ki bugüne kadar bekledikleri çözümün gelmediğini dile getirdi ve şu mesajı verdi:
“İsteğimiz ve beklentimiz, insanların başına ciddi bir kaza gelmeden önce bu sahipsizliğin sona ermesi, ilgisizliğin noktalanması ve gereken önlemlerin de kurumsal bazda, ama bir an önce alınması.”
-Tamer Yazar-