Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BM destekli eğitimde

Hataylı Şef’ten Yöresel menü

Hataylı Şef’ten Yöresel menü

Analı Kızlı Çorba, Oruk, Etli Yaprak Sarma, Süzme Yoğurt, Firik Pilavı gibi Hatay coğrafyasının tarifleriyle dikkat çeken yemekleriyle adeta görsel bir şov sunan Şef Gökçe Eker, Mutfakta Umut Var Projesi’nin de bir parçası.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) işbirliğiyle, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve dezavantajlı vatandaşlarımızın gastronomi alanında iş sahibi olarak toplumsal hayata katılmalarına destek için başlatılan Mutfakta Umut Var Projesi’nin Hatay eğitim ayağında, menüyü, Şef Gökçe Eker hazırladı.
Bilindiği gibi, Proje kapsamındaki okullarda görev yapan Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı Öğretmenlerine yönelik eğitimler; Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı, ünlü şefler, restoran sahipleri, Gastronometro şefleri, insan kaynakları danışmanlığı firmaları, organik tarım yapan profesyoneller ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü temsilcileri gibi, 23 alan uzmanının katkısıyla gerçekleştirilmişti. Hatay’daki eğitim, Mustafa Kemal Üniversitesi ile TEOFARM Atölyesi desteğiyle, 40 eğitimciye yönelik yapıldı. Eğitimde, Hatay mutfağının en güzel örnekleri, Şef Gökçe Eker eliyle sunuldu.
Hatay’da yapılan “Bölgesel Yiyecek İçecek Uygulamaları Eğitici Eğitimi” Programı kapsamında, derslerin teorik kısmı TEOFARM Atölye’de, uygulama kısmı ise Mustafa Kemal Üniversitesi Aşçılık Bölümü kapsamında kurulan Hatay Ar-Ge Merkezi’nde 16-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.
-KÜNEFE DE-
Çalışma kapsamında, herkesin beğenisini kazanan bir menü sunan ve her yemeğin hikayesini de sunumuna ekleyen Şef Gökçe Eker, “Birleşmiş Milletler Projesi kapsamında böyle bir organizasyon içinde bulunmak ve yemeklerimizi tanıtmak, çok güzel. Bunun devamını da sağlayacağım. Hatay mutfağını tanıtmayı ve yapmayı çok seviyorum” dedi.
Etkinlikte renkli görüntüler de yaşandı. Yemekleriyle, katılımcılardan tam not alan Şef Gökçe Eker, pişirdiği künefeyi tepsisi içinde çevirirken, adeta şov yaptı. -Duygu Ertaş-