Bölgede şartlar ağırlaşıyor… Kış Gelince Ne Olacak?

Bölgede şartlar ağırlaşıyor… Kış Gelince Ne Olacak?

İdlib ve Hatay sınırındaki çadır kentlerde sıkışan yüz binlerce sivil için yaşam şartlarının ağırlığı, yaklaşan kış nedeniyle endişe yaratırken, bölgede koronavirüs riskinin de her geçen gün arttığına işaret ediliyor.

Bölgede ağırlaşan şartlar, temiz suya ulaşım güçlüğü, yetersiz yardımlar gibi sıkıntılarla uğraşan İdlib ve Hatay sınırındaki çadır kentlerde sıkışan yüz binlerce sivil için son dönem yapılan en önemli uyarı, bölgede koronavirüs riskinin her geçen gün arttığına yönelik oldu. Buna dair son uyarı, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’ndan gelmiş, ülkenin kuzeybatısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki hızlı artışa dikkati çekmişti.
-KORKUYORUZ-
Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü sınır kapısından İdlib’e ilerleyen yardım trafiğinde gönüllü olarak çalışmalara katılan bir Suriyeli, Antakya Gazetesi’ne şu bilgiyi verdi:
“Bölgedeki salgın riski hiç sesli bir şekilde konuşulmuyor, ama herkes bir şekilde bu riskin yayıldığına dair fısıldaşıyor. Her şeyin zaten kötü olduğu bir süreçte, bir de yaklaşan kış, hemen herkesi korkutuyor. Çünkü bölgedeki güçlerin her an bir askeri operasyona kalkışmasına dair söylentiler var. Buna Ankara da dahil!”
-OPERASYON!-
Bu konudaki duyumlar, Ankara tarafından, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir AKP grup toplantısında, “Buralardaki tüm teröristler hattın dışına çıkarılmazsa, harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.
Türkiye, geçen yıl, desteğindeki bazı Suriyeli savaşçılarla beraber Suriye’nin kuzeydoğusunda sınır bölgesinin 120 kilometrelik kısmını YPG’nin kontrolünden almıştı.  Tamer Yazar