Bölgeye “Kaçış Rampası” Yapılmalı

Bölgeye “Kaçış Rampası” Yapılmalı

Milletvekili Şahin, Denizalayı mevkiindeki trafik kazalarının Hataylının kaderi olmamasının gerekliliğine vurgu yaptı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Denizalayı mevkiinde gerçekleşen ölümlü trafik kazalarını Meclis gündemine taşıyarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, ‘‘Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölmek vatandaşlarımızın kaderi olmaya devam edecek midir?’’ diye sordu.
Milletvekili Şahin, en son 2 Nisan günü 6 vatandaşın yaşamını kaybettiği, 22 vatandaşın yaralandığı ve 25 aracın hasar gördüğü zincirleme kaza sonrası, Denizalayı mevkiinde gerçekleşen trafik kazalarını TBMM gündemine taşıdı ve bölgeye kaçış rampası yapılmasını istedi.
Hataylılar bu bölgede ölüne terk ediliyor…
Milletvekili Şahin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, “Hatay’ın İskenderun ilçesinde yer alan E-91 karayolu üzerindeki Denizalayı mevkiinde gerçekleşen trafik kazalarında, son 15 yılda 45 ölüm ve 24 yaralanma vuku bulmuştur. 2016 yılında alınan UKOME kararına göre, bu bölgeye ağır vasıta araç girişi yasaklanmıştır. Ancak gelinen süreçte, en son 02.04.2020 tarihinde treni patlayan bir kamyonun sebep olduğu zincirleme kaza sonrası 25 araç birbirine girmiş, 6 hemşerimiz hayatını kaybederken, 22 vatandaşımız da yaralanmıştır.
Yapılan tüm çağrılara ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Bakanlığa, ‘siz projelendirin, gerekirse masrafları biz karşılayıp bir kaçış rampası yapalım’ şeklindeki talebine olumlu cevap verilmemiştir. AKP Hükümeti, her konuda olduğu gibi bu konuda da Hatay’a üvey evlat muamelesi yapmakta, UKOME kararına rağmen, Sarımazı otoban kavşağın bir polis kontrol noktası koymayarak kamyon ve tırların bu yola girerek kazaya sebebiyet vermesine göz yummaktadır. Bakanlık, yıllardır tüm çağrılarımıza rağmen, Hataylıyı, Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölüme terk etmektedir” dedi.
Ağır vasıtalar otobana yönlendirilmeli…
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nı göreve davet eden Milletvekili Şahin’in 8 Nisan’da Meclis Başkanlığı’na sunduğu, ancak hala cevaplanmadığını belirttiği önergesinde sorduğu sorular ise şöyle:
“2016 yılında alınan UKOME kararına rağmen, neden ağır vasıta araçların bu yola girişine izin verilmektedir? Sarımazı otoban kavşağında polis kontrol noktası neden kurulmamakta ve ağır vasıta araçları otobana yönlendirilmemektedir? Hatay Büyükşehir Belediyesi, Bakanlığınıza, ‘Buraya bir rampa yapalım. Siz projelendirin, biz masraflarını karşılayarak inşa edelim’ talebinde bulunmuş mudur? Bulunmuş ise, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne cevabının ve gerekçesi ne olmuştur?
Kazaları önlemek amacıyla, bahsi geçen bölgeye bir kaçış rampası veya rampa yapılması düşünülmekte midir? Yakıt tasarrufu yapmak için bu yola kaçak olarak giriş yapan ağır vasıta araçlarına, UKOME kararına rağmen izin verilmeye devam edilecek midir? Aynı ihmalden dolayı, 45 ölüm ve 24 yaralanmanın yaşandığı Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölmek vatandaşlarımızın kaderi olmaya devam edecek midir? Bu konuda Bakanlığınızın bir tasarrufu olacak mıdır? Olacak ise, nedir ve takvimi ne olacaktır? Olmayacaksa, gerekçeleri nedir?” Mehmet ÖZGÜN