Bombayı patlatan Suriyeli, ‘halen aranıyor’

Bombayı patlatan Suriyeli, ‘halen aranıyor’

Cilvegözü Gümrük Kapısı ile Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgede yaşanan patlamanın dava sürecinde yeni gelişmeler var.

Cilvegözü Gümrük Kapısı ile Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgede, 11 Şubat 2013’te 5’i Türk vatandaşı 18 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının Suriyeli 2 sanığına 18’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 1’er kez müebbet, 24’er kez 13’er yıl hapis ile 8’er yıl ve 100’er bin lira idari para cezası verildi. Tutuksuz 2 sanık beraat ederken bombayı patlatan Suriyeli halen aranıyor.
-BERAAT TALEBİ-
DHA’da yer alan habere göre, Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Suriyeli tutuklu sanıklar Ahmet Bakır, kardeşi Yusuf Bakır ile tutuksuz sanıklardan Rahmi Balcı katılırken, İsmail Zekeria duruşmaya gelmedi. Wael Shikh Rahim’in halen arandığı bildirilirken, duruşmada son savunmalarını yapan tutuklu Suriyeli kardeşler iddiaları kabul etmeyip beraatlarını istedi.
Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı mütalaada, “eylemle, devletin birliği ve ülke bütünlüğünün bozulmaya çalışıldığı, Suriyeli muhaliflerin ikmal yollarını kesmeyi amaçlayan eylemin aynı zamanda ülkede kargaşa yaratmayı, ülkede yaşayan Suriyelilerle Türk vatandaşları karşı karşıya getirmeyi amaçladığı kaydedilerek, sanıkların yasada öngörülen cezalara çarptırılması” talep edildi.
Mahkeme heyeti, sanıklar Ahmet Bakır ile Yusuf Bakır’ı ‘bombalama suretiyle adam öldürme’ suçundan 18’er kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ suçundan 1’er kez müebbet, ‘bombalama suretiyle adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 24’er kez 13’er yıl hapis cezası, ‘patlayıcı madde bulundurmak’ suçundan da 8’er yıl ve 100’er bin lira idari para cezasına çarptırdı.
-DELİL YETERSİZLİĞİ-
Halen firarda olan Wael Shikh Rahim’in dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Ahmet Zekeria ve Rahmi Balcı hakkında ise delil yetersizliğinden beraat kararı verdi.
Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)