Boncuğun hikayesi Japonya’dan…

Boncuğun hikayesi Japonya’dan…

Sanatının üretimi ise Antakya’dan!

Tarihi Kurtuluş Caddesi’nin hemen orta yerindeki dükkanında, el emeği göz nuru üretimlerini meraklıları ile buluşturan Nehla Solak, ‘Miyuki Sanatı’ olarak da bilinen minik boncuklarla işlediği desenleri ile dikkat çekiyor.

Miyuki, 1949 yılında Japonya’da kurulan ve o dönem, dünyanın en büyük boncuk üreticisi olan bir firma. Kum boncuk olarak da adlandırılan bu boncukların hammaddesi sadece Hiroşima kentinde bulunduğu için, bu firma tarafından üretilen boncuklar, Miyuki adıyla yayıldı. Bu boncuklarla yapılanlar da Miyuki Sanatı adıyla bilindi.
Antakya’nın Kurtuluş Caddesi’nde, hikâyesi Japonya’nın Hiroşima kentine uzanan bu boncuğun sanatsal dokunuşunda duran isim, Nehla Solak. Kimi kendi tasarımları, kimi başkalarının hayalleri… Dediğine göre, tuttuğu futbol takımının logosunu isteyen de oluyor, burcunun sembolünü tercih eden de! Gelen hiç kimsenin çevrilmediği bu küçük dükkânda üretilenlerse, keyif veren bir renk yolculuğuna çıkartıyor sizi.
-ÖZELLİĞİ-
Miyuki boncukların en önemli özelliği, yan yana geldiklerinde, arada boşluk kalmayacak şekilde birbirlerini tamamlıyor olmaları. Ancak bu, sadece kusursuz bir işçilikle üretilen boncuklarda kendini gösterebilen bir özellik!
Solak, tam da bu noktada, kusursuz bir işçilik gerektiren yeni üretimleri için şunları söyledi:
“Çok uzun zamandır bu üretimleri yapıyorum. Dantelle başladım. Ardından takı merakı ile devam etti çalışmalarım. Şimdi de nakış ve boncuklar. Son bir senedir de burada, kendi dükkânımda üretimlerimi yapıyorum.
Merak edenler için tekrar edeyim… Burada, nakıştan dantele, yün işinden etamine, aklınıza ne gelirse var. Sadece kendi yaptıklarım olmuyor, bazen özel siparişler de geliyor. Şu an yaptığım Miyuki Boncuk işi de bunlardan.
Kendi desenlerimle çalışıyorum. Özel istek olursa da, buna göre de sipariş alıyorum. Mesela tuttuğu futbol takımının logosunu bilekliğinde taşımak isteyen ya da burcunun sembolünü isteyenler olursa, bunu da boncuklarla yapabiliyorum. Merak edenleri bekliyorum.” -Tamer Yazar-