“Bu benden, öteki değil” derseniz!

“Bu benden, öteki değil” derseniz!

Bu, Adalet Olmaz!

Tartışmalı İnfaz Yasa Teklifi tartışılmaya devam edilirken, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, “İnfaz yasa teklifi bu haliyle kabul edilemez” dedi ve adalet vurgusu yaptı.

TBMM gündeminde olduğu kadar toplumun birçok kesiminde de gündem olmayı sürdüren İnfaz Yasası, tahliye edileceklerin ‘kimlikleri’ noktasında yarattığı tartışma ile dikkat çekiyor. Bu konudaki eleştiri sahiplerinden biri de, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız. İnfaz yasa teklifinin bu haliyle kabul edilemez olduğunu söyleyen Balkız, şunları dile getirdi:
“Adalet nedir, biliyor musun? Adalet, haksızlık yapmamaktır. Adalet, ‘doğru söylüyorlar’ diye gazetecileri hapse atmamaktır. Adalet, uyduruk suçlarla insanları hapse göndermemektir. Adalet,’bu benden, öteki değil’ diye ayrımcılık yapmamaktır… (Erdal Atabek, Karakter Eğitimi başlıklı yazı) İnfaz yasa teklifine (özel af) göre; yasal bir temel olmadan, sadece eleştirel ya da muhalif görüşler ifade ettikleri için hapsedilenler, siyasi tutuklu/hükümlüler, gazeteciler, akademisyenler, milletvekili, belediye başkanları, hukukçular, sendikacılar ve öğrenciler yasa kapsamı (af) dışında tutuluyor! Ama, 301 madencinin öldüğü Soma’nın, 12 öğrencinin yanarak can verdiği Aladağ’ın, güzel çocuklarını yitiren Gezi’nin, 18 madencinin öldüğü Ermenek’in ve Çorlu tren faciasının suçluları, çocuk tecavüzcüleri,kadın katilleri ,uyuşturucu tüccarları ise, ‘Korono’ da öncelikle kurtarılacak’ oldukları kabul edilerek, yasadan yararlanıyor, teklifin yasalaşması durumunda cezaevinden çıkıyor!
Toplum olarak bizler… Adalet’ ilkesine uyulsun istiyoruz! Haksızlık yapılmasın istiyoruz! Ayrımcılık yapılmasın istiyoruz! Toplumsal yaşamın kalıp ve çerçevesini oluşturan yegane ahlaki ölçünün adalet olduğuna inanmak istiyoruz. Bireysel ve toplumsal vicdanlarımız yaralanmasın istiyoruz! Zedelenmiş, parçalanmış güven
ve meşruiyet duygularımızın tabutunu hafızalarında taşıyanlar olmayalım istiyoruz! Hukuk güvenliğinin herkes için eşit sağlandığı, adaleti temel alan bir toplumsal düzende, dayanışma içinde yaşamak istiyoruz! Bunun için adalet hemen şimdi diyoruz.”  Tamer Yazar