Bu bir rekor

Bu bir rekor

Hataylı Ortaokul Öğrencisi, Pİ sayısının 850 basamağını ezbere okudu…

İlimiz Dörtyol ilçesindeki eğitim kurumlarından Atatürk Ortaokulu’nun 7. Sınıf öğrencisi M. Emir Karasu, Pi sayısının 850 basamağını ezbere okuyarak bir rekora imza attı.

14 Mart Dünya Pi Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Dörtyol Atatürk Ortaokulu’nda eğitim gören bir öğrenci, 850 basamağı ezbere okuyarak önemli bir rekorun da sahibi oldu.
Atatürk Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte Pi Günü’nü kutlamak için bir dizi etkinlik düzenledi. Günlerdir büyük bir heyecanla Pi Günü kutlamalarına hazırlanan Atatürk Ortaokulu öğrencileri, farklı çalışmalar yaparken, sınıflarda, Pi sayısının tarihi ve önemi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Pi sayısının, virgülden sonra devreden rakamının sonsuza kadar devam edişi heyecan ve şaşkınlıkla tekrar dile getirilip, değerlendirildi. Sınıflarda ve okul panosunda, Pi sayısıyla ilgili görsel ve yazılar hazırlanıp sergilendi.
Asıl büyük heyecan, Pi Sayısı Yarışması ile yaşandı. Atatürk Ortaokulu öğrencileri, böylelikle Pifiloloji’de de tek olduklarını kanıtladılar. Pifiloloji, matematiksel bir sabit olan pi sayısını hatırlamak için mnemonik (hafızaya/hatırlamaya yardımcı) yöntemler geliştirme ve olabildiğince fazla hanesini ezberleme uğraşına verilen bir isimdir.
Günlerdir Pi sayısının basamaklarını ezberleyen öğrenciler, yarışmaya büyük bir coşkuyla katıldılar. Her sınıftan bir öğrenci, Pi sayısında arkadaşlarının önüne geçti.
2019’da bir Google çalışanın dünya rekoru kırarak 31.4 trilyon basamağını hesapladığı Pi sayısının basamakları, genellikle “piir” denilen bir şiir sistemiyle ezberleniyor. Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden; 5. Sınıflardan Yavuz Selim, 6. Sınıflardan Hiranur Çetin, 7. Sınıflardan M. Emir Karasu, 8. Sınıflardan Nihal Canbolat ve İrem Işıktaş, ezberledikleri basamaklarla arkadaşlarının önüne geçtiler. 7. Sınıflardan M. Emir Karasu ise 850 basmakla rekora gitti.
Atatürk Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, Pi Günü sebebiyle hazırladıkları ve hepsi birbirinden güzel tişörtleri giyerek hazırladıkları kurabiyeleri arkadaşlarına ikram ettiler.
Atatürk Ortaokulu Pi Günü kutlamaları, matematiğin güzelliğini bir kez daha kanıtladı. -Mehmet Durmaz-