Bu Coşku Bitmez …

Bu Coşku Bitmez …

Yardım Sevenler Derneği’nin geleneksel Cumhuriyet Buluşması, yoğun katılımla gerçekleştirildi

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Antakya Şubesi’nin, Cumhuriyetin 96. Yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlik yoğun katılımla, coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi.
Etkinlikte, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Etkinlikte ayrıca, katılımcılar, ellerinde bayraklarla Gençlik Marşı ve İzmir Marşı’nı seslendirdi, coşkuya coşku kattı.
-Atamızın eserini korumak görevimiz-
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Antakya Şube Başkanı F.Gülsev Ömeroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kazanılan milli mücadele ile tarihte eşine rastlanmayan bir başarı gerçekleştirildiğini hatırlattı, zor şartlarda Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasıyla kurulan Cumhuriyet’in, getirdiği yenilikler ile bilime, sanata, özgürlüğe, eşitliğe, bağımsızlığa ışık tuttuğunu dile getirdi.
Ömeroğlu, konuşmasında şunlara değindi:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en mükemmel modern bir Türkiye yaratmış Cumhuriyet rejimini Türk gençliğine ve milletine armağan etmiştir. Atamızın bu büyük eserini korumak ve devam ettirmek en büyük görevimizdir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla, minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımızla kutluyoruz.
Ülkemizi ve sınırlarımızın güvenliği, terörden temizlenmesi için başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı’ silahlı kuvvetlerimizin kahraman mücadelesi sayesinde başarıya ulaşmıştır. Onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Vatan uğruna şehit olan Kahraman askerlerimize de Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Onlar sayesinde yatağımızda rahat uyuyabiliyoruz. Tanrım askerlerimizi korusun yar ve yardımcıları olsun. Dualarımız Onlar için.”
-50 öğrenciye karşılıksız burs vermekteyiz-
Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin, 19 Şubat 1928 yılında, Ankara’da Atamızın kurduğu ilk derneklerden biri olduğu bilgisini veren Ömeroğlu, “Ankara genel merkez ve 140 şubemizle birlikte Atamızın izinde çağdaş, laik, demokratik, Cumhuriyet Kadınları olarak çalışmaktayız.
Eğitim bir ülkenin kalkınmasında en önemli bir unsurdur. Bunun için gelirimizin büyük bir kısmını eğitime ayırmaktayız. Her yıl yüksek öğrenim gören 50 öğrencimize karşılıksız burs vermekteyiz.
Bu giderlerimizi; üyelerimizin aidat ve bağışlarından yapmış olduğumuz faaliyetlerimizden, hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarından elde etmekteyiz” dedi. -Mehmet ÖZGÜN –