Bu Coşku Bitmez

Bu Coşku Bitmez

19 Mayıs’ın 101. yıldönümü. Küresel salgın dolayısıyla geleneksel kutlama yapılmayacak, bugün çok sayıda vatandaş saat 19.19’da balkonlara çıkacak, İstiklal Marşı ve Gençlik Marşı’nı seslendirecek

19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla birleşerek giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.
19 Mayıs 1919 günü, Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle, aslında Türk Milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür. Atatürk’ün, doğum gününü soranlara 19 Mayıs’ı işaret etmesi de bunun en büyük kanıtıdır.
19 Mayıs 1919 tarihi, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan, Türk Ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün, milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam katmaktadır. Atatürk’ün, bu günü gençlere armağan etmesi ise gençlere güvendiğinin bir göstergesidir.
Bugün, 19 Mayıs’ın 101. Yıldönümü. Küresel salgın dolayısıyla alanlarda kutlama maalesef yapılamayacak. Ancak bugün, çok sayıda vatandaş, saat 19.19’da balkonlara çıkacak, İstiklal Marşı ve Gençlik Marşı’nın hep bir ağızdan, gür bir şekilde seslendirecek. Mehmet ÖZGÜN