Bu girişim alkışlanır

Bu girişim alkışlanır

Türk, Alman ve Fransız işbirliği ile Defne’de bir çevre okuluna katkı…

Robotik laboratuvar!

Türk-Alman ve Fransız öğrenci işbirliğinde, ilimiz Defne ilçesi kapsamındaki Özengili Mahallesi İlkokulu’na “Robotik Laboratuvar” kazandırılıyor.
Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, İstanbul Beyoğlu Alman Lisesi ve Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ile ortak bir sosyal sorumluluk projesine imza atarken, konuya ilişkin açıklama, Bahçeşehir Koleji Kampüs Müdürü Sefer Kaplan’dan geldi. Kaplan, alkışlanacak projeyi şöyle anlattı:
“Bahçeşehir Koleji öğrencilerimiz, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi öğrencileri ile projeyi detaylandırmak için İstanbul’da buluştular. Ardından Alman Lisesi ve Fransız Lisesi öğrencilerini, Özengili Ortaokulu’nda hazırlık yapmak ve malzeme-materyal tedariki için Hatay’da misafir ettik.
İlimiz Defne ilçesine bağlı Özengili Ortaokulu’na robotik laboratuvarı kurmak amacıyla yola çıktıkları projede, projeyi finanse etmek için çeşitli organizasyonlar yaptılar. İlk olarak, tamamen kendilerinin organize ettiği bir konser düzenleyen öğrenciler, yaklaşık 250 kişiye müzik dolu bir akşam yaşattılar. Piyano ve keman dinletilerinin olduğu konserde, ayrıca kendi müzik grupları Tumani ve Hekza’nın performansları da yer aldı.
Öğrencilerin bir sonraki organizasyonları, kendi kampüslerinde düzenlenen Ulusal Maker Faire etkinliğinde, okullarında kantin olmayışını fırsata çevirerek girişimci bir ruhla oluşturdukları kantinleri oldu. Tamamen kendi imkanları ile temin ettikleri ürünleri, etkinliğe katılan ziyaretçilere satış yaparak, kuracakları laboratuvar için ciddi bir gelir de elde ettiler.” -Cemil Yıldız-