Bu sese kulak verin

Bu sese kulak verin

MHP’li Vekil Kaşıkçı, TBMM’de Amik çiftçisinin mağduriyetini anlattı. “Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak gibi illerde elektrik giderleri için çiftçiye sağlanan desteğin aynısını Hataylı çiftçimiz de talep etmektedir. O illerde nasıl ki, Devletimiz çiftinin tarımsal sulamada kullandığı enerjinin %40’ına yakınını kendi ödüyorsa, bin bir zorluk ve güçlükle ayakta kalmaya çalışan Hataylı çiftçimizin de aynı desteği görmesi en doğal hakkıdır.”

Kaşıkçı, Enerjisa’ya da yüklenerek, “Çiftçimize, enerjisini keserek pusu kurmuştur” dedi.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, elektrik borcu olan Hataylı çiftçilerinin sorunlarını TBMM’de dile getirdi. Kaşıkçı, hükümetten, Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde uygulamada olan “elektrik giderlerinde devletin % 40’lık desteği” uygulamasının ilimiz Hatay Amik çiftçisi için de hayata geçirilmesini istedi. MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, her türlü olumsuzluğa karşı, tarımın, ülkemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu kaydederek, “Artan pahalılığın panzehiri, daha fazla tarımdır. Bağımsızlığın teminatı, daha fazla tarımdır. Artan dünya nüfusu ve buna karşı yükselen gıda talebine cevap verebilmek için daha fazla tarım gerekmektedir” dedi.
Tarımın, ona emek veren çiftçiler ve bu uğurda mücadele veren işçiler sayesinde ayakta kalabileceğini TBMM sıralarında dile getiren Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Çiftçisi mutlu bir milletin, üretimi bol ve bereketli demektir” dedikten sonra, bolluğun ve bereketin adeta topraktan fışkırdığı Amik Ovası’na dikkat çekmek istediğini söyledi ve şöyle devam etti:
“Amik Ovası ve Hataylı çiftçilerimizin karşı karşıya kaldığı sıkıntılar her geçen gün biraz daha derinleşmektedir. Hatay, tarım için ideal bir şehrimizdir. İlimizin toplamda %18.9’luk kısmı tarıma elverişlidir. Tarım arazisinin ise %63’lük kısmı tarla tarımı , %13.8’i sebze yetiştiriciliği , %9.4′ ünde meyvecilik, %1.8′ inde bağcılık, %11.8’lik kısmında ise zeytincilik yapılmaktadır. Bin bir zorlukla mücadele edip, alın terinin karşılığını almak için gecesini gündüzüne katan Hataylı çiftçilerimizin problemleri ise bu ara sıkça yaşanan elektrik kesintileridir.
Yeraltı suyu ile tarımsal sulamalarını karşılamaya çalışan çiftçilerimiz için özellikle bu dönem elektrik kesintisi hayati önem taşımaktadır. Ürünün ihtiyacı olan su için gerekli olan enerji tam da bugünler de lazımdır. Ancak bu ara çiftçimiz, Enerjisa üst yönetiminin halden anlamaz, çare üretmez, tek taraflı tutumundan şikâyetçidir. Tam da ürünün suya ihtiyacı olduğu bir dönemde, borcu olan çiftçimizin elektriği kesilmekte, borçlu çiftçimiz ile birlikte borcunu düzenli ödeyen çiftçimiz de cezalandırılmaktadır. Enerjisa üst yönetimi, fatura tahsilatı için aylarca beklemiş, tam da çiftçimizin mahsulünü sulamak için enerjiye ihtiyaç duyduğu dönemde borçları bahane ederek elektriği kesmiştir. Enerjisa yetkilileri, bin bir zorlukla mücadele eden çiftimize adeta pusu kurmaktadır. Geçtiğimiz günlerde, başta Kazkeli ve Aktaş olmak üzere, birçok köyümüzdeki çiftçiler bu yolla mağdur edilmiştir. Kırıkhan Kaymakamız, Ziraat ve Ticaret Oda başkanlarımızın girişimi ile kısa süreli de olsa çiftçimiz nefes almış, ancak bir çözüme ulaşılmamıştır. Çözüm ise bizce çok basit.”
-BORÇ FAİZİ SİLİNMELİ-
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, acilen elektrik borcu olan çiftçilerin borçları üzerindeki faiz tutarının silinmesi, ana para üzerinden makul sayıda taksit imkanı oluşturulupi ilk taksitin ise hasat dönemine denk getirilmesi gerektiğini bildirdi ve Amik çiftçisinin beklentisinin bu yönde olduğunun altını çizdi.
-GÜNEYDOĞU DESTEĞİ HATAY’A DA-
Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hükümetin, Güneydoğu’daki bazı illerde uygulamaya koyduğu çiftçiye % 40’lik desteğin ilimiz için de geçerli olmasını istedi ve bu konuda şu mesajı verdi:
“Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak gibi illerde elektrik giderleri için çiftçiye sağlanan desteğin aynısını Hataylı çiftçimiz de talep etmektedir. O illerde nasıl ki, Devletimiz, çiftinin tarımsal sulamada kullandığı enerjinin %40’ına yakınını kendi ödüyorsa, bin bir zorluk ve güçlükle ayakta kalmaya çalışan Hataylı çiftçimizin de aynı desteği görmesi en doğal hakkıdır. Türkiye’nin tüm illeri şüphesiz önemlidir. Ancak bilinmelidir ki, biz de Hatay’ız.” -Cemil Yıldız-