Bu sorun çözülmeli

Bu sorun çözülmeli
Belen-Kıcı bölgesinde kış aylarında hemen her gün SİS yaşanıyor. Görüş mesafesinin zaman zaman 2-3 metreye kadar düştüğü bu durumlarda araçlar trafikte ilerlemekte zorlanıyor, kazalar meydana geliyor, insanlar yaralanıyor, ölüyor, araçlar büyük zarar görüyor.

Antakya-İskenderun yolu Belen geçidi Kıcı bölgesinde, özellikle kış aylarında sıklıkla yaşanan sis, ölümlü kazalara yol açıyor. Görüş mesafesinin zaman zaman 2-3 metreye kadar düştüğü Belen-Kıcı bölgesinde, sis, kimi zaman günün 24 saati etkili oluyor, bu da her gün on binlerce aracın kullandığı yolda trafik güvenliğini tehlikeye düşürüyor. Sıklıkla trafik kazaları da yaşanan bölgede, tehlikeyi indirgeyecek ve kazaları minimize edecek önlemlerin alınması artık zorunlu bir hale geldi. Hatay Valiliği, Üniversiteler ile Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bir araya gelerek, bölgede nelerin yapılabileceği üzerine bir çalışma yapması, bu kapsamda beklenen ve istenen şey.

Daha fazla can gitmeden, daha fazla insanımız yaralanmadan, sakat kalmadan, daha fazla aracımız kazalarda hasara uğramadan, insanlara daha fazla korku yaşatmadan, yetkili birimlerin bu konu üzerinde ciddiyetle durmaları, plan-proje geliştirmeleri gerekiyor. Bu çalışma yapılana kadar da hemen, acilen, anılan bölgede yol çizgilerinin görülecek şekilde çizilmesi, varsa alınabilecek değişik önlemlerin de alınması gerekiyor.

OTOYOL YAPILACAKTI, NE OLDU?

Bu arada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, 5 yıl önce gündeme gelen, İskenderun-Topboğazı arasında otoyol yapılması ile ilgili bir taahhüdü vardı. Bu konuda 2022 yılı sonu işaret edilmişti. 2022 yılı bitti, 2023 yılındayız. Geldiğimiz noktada, bu konuda atılmış bir adım, tamamlanmış bir plan-proje görünmüyor.

Etüt, Proje ve Çevre Dairesi Başkanlığı’nca, otoyol yapılmasını isteyen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na verilen yanıtta şöyle denilmişti:

“İskenderun – Belen – Antakya ulaşımını sağlayan D817 devlet yolunda artan trafik ve bu kesimde seyreden ağır tonajlı araçların frenlerinin patlaması sonucu oluşan olumsuzlukların giderilmesi amacıyla, mevcut devlet yoluna alternatif olması için otoyol yapılması konulu talebiniz incelenmiştir. Bu amaçla 2018 yılında, uzunluğu yaklaşık 36 km olan İskenderun – Hatay Otoyolu Etüt ve Proje çalışmaları Genel Müdürlüğümüzce başlatılmış olup, 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.”

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, bölgede otoyol yapılmasını öngören 5 yıl önceki bu yazısının taahhüdü yerine getirilebilmiş değil.

-Haber/Cemil Yıldız-