Bu Ülkenin Sorunlarına Talibim

Bu Ülkenin Sorunlarına Talibim

Kılıçdaroğlu, muhtarlar ve apartman görevlileriyle buluşmasında, Türkiye’nin var olan bütün sorunlarını çözebileceklerine vurgu yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antakya Müze Otel’de düzenlenen Muhtarlar ve Apartman Görevlileri Buluşması’nda, Türkiye’nin var lan bütün sorunlarını çözebileceklerini söyledi, bu ülkenin sorunlarına talip olduğunu vurguladı.
Kılıçdaroğlu, toplantıdaki katılımcılara “CHP’ye oy verme” çağrısında bulunmaya-cağını belirterek şöyle devam etti:
“Ben sizlerin, bu ülkenin sorunlarına talibim. Biz beraber, birlikte, Türkiye’nin var olan bütün sorunlarını çözebiliriz. Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yok. Her sorunu çözeceğiz, çözeriz. Her birimiz kendi ülkemizde insanca yaşarız. Hiç kimseyi ötekileştirmeyiz, herkes kimliğinden, inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmez. Buna izin vermeyeceğiz artık. Bunu söylerken ‘Efendim Cumhuriyet Halk Partisinin hiç kabahati yok muydu’ diye sorabilirsiniz. Vardı efendim. Kim dedi ‘CHP’nin kabahati yok’ diye? Kusurumuz da kabahatimiz de yanlışımız da var ama önemli olan yanlıştan, hatadan, kusurdan ders çıkarmaktır. Aynı şeyi tekrar etmemektir. Biz bunu biliyoruz ve yapacağız. Huzur ve barış içinde kendi ülkemizde yaşayacağız. Birlikte yaşayacağız, üreteceğiz. Üretmek kadar değerli bir şey yoktur.”
-Apartman görevlileri insani koşullarda oturmalı-
Muhtarların, apartman görevlilerinin, işçilerin, milletvekillerinin, devlet memurlarının ve ev kadınlarının birer sosyal kimlik olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dolayısıyla belli bir sosyal kimliğe sahip olanların sorunlarını oturup düşünmemiz ve tartışmamız lazım çünkü o kimlik içerisinde herkes var. İşsiz dediğiniz, sadece muhtarların çocuğu işsiz değil ki her partiden insanların çocukları işsiz. Sanayici dediğimiz de hepsi bir partili değil ki. Çok farklı siyasi görüşte olan sanayicilerimiz, çiftçilerimiz, üreticilerimiz var. Dolayısıyla politikamızı sosyal kimlikler üzerine inşa edip o sosyal kimlikte yaşayanların ya da olanların sorunlarını çözmeye çalışıyoruz.”
Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerinin apartman sakinlerinin hemen hemen her gün gördüğü kişiler olduğunu ancak bunun farkında olunmadığını söyledi.
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde herkes evinde otururken alışverişi apartman görevlilerinin yaptığını belirten Kılıçdaroğlu:
“Maskesi var mıydı? Önce ona aşı yapıldı mı? Madem sokağa çıkıyor, geliyor, bizimle muhatap oluyor. Acaba ona gerekli önemi verdik mi? Açıkça söyleyeyim, vermedik. Defalarca söyledik, aşıyı önce apartman görevlisinin olması lazım. Sokağa çıkıyor, geliyor, bizimle muhatap oluyor, çoluk çocuğumuzla muhatap oluyor, ailemizin bir parçası aynı zamanda. Acaba düşündük mü onun sosyal güvenliği yeteri kadar sağlanmış mı? Onların yeteri kadar sorunları çözülmüş mü? Genelde apartmanların en altında yaşarlar, bodrum katlarında. Onların güneş görmeye hakları yok mu? Onların ağaç görmeye hakları yok mu? Onlar bizim bir parçamız değil mi?” dedi ve apartman görevlilerinin hakkını ve hukukunu sonuna kadar arayacağını ifade etti.
Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerinin oturacağı yerin insani koşullarda olması gerektiğini belirterek, gerekli güvenceleri sosyal devletin sağlaması gerektiğini, fakirin, fukaranın yanında olan devlete “sosyal devlet” dediklerini söyledi.
-Muhtarların kendilerine özel bütçesi olmalı-
Hatay’da çalışmanın, Hataylılara hizmet vermenin özellikle muhtarlar için son derece önemli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, muhtarlıkların kendilerine özel bütçesinin olması gerektiğini bildirdi. Muhtarlıkların, kamu kurumu olarak tanımlanmadığı için belediyelerle ortak proje geliştiremediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanları, muhtarlarla ortak proje yapamazlar, suç. Bunun değişmesi lazım. Belediye Yasası’nda muhtarların kamu kurumu olarak tanımlanması lazım. Tanımlandığı zaman belediye ile muhtarlar arasında iş birliği olacak, ortak proje geliştirecekler, çalışma yapacaklar. Hem mahalleli hem de belediye rahat etmiş olacak. Bunun yapılması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, sosyal yardımların, muhtarlar aracılığıyla dağıtılması gerektiğini işaret ederek muhtarların, mahallelerini ilgilendiren konu-ların görüşüldüğü belediye meclisi toplantılarında da yer almalarının doğru olacağını savundu. Muhtarlara ödenek yerine maaş ödemesi yapılması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Bu ülkede demokrasinin temel taşı muhtarlardır. Bu, muhtarları bireysel olarak tek tek sevdiğim için değildir. Ülkemi seviyorum, demokrasinin büyümesini, güçlenmesini istiyorum. İnsanlar muhtarların, milletvekilinin, belediye başkanının kapısını da özgürce çalmalı. Her birimiz tek tek demokrasiyi, insan haklarını, beraber yaşamayı, adaleti savunmalıyız. İsraftan, yolsuzluklardan kaçınmalıyız. Yolsuzluk yapanları almalıyız, görmeliyiz, eleştirmeliyiz. Kul hakkı yiyenlere mesafe koymalıyız, onları toplumun dışına itmeliyiz. Bunları ancak demokratik ortamlarda gerçekleştirebiliriz.”
-Muhtarlar demokrasinin temel taşı-
Demokrasinin temel taşının muhtarlar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, muhtarlar için bir kanun çıkarılması gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Belediye başkanları için var, milletvekilleri, cumhurbaşkanı için var, herkes için var, e siz de seçimle geliyorsunuz, onları seçen millet sizi de seçiyor ama sizin bağımsız bir kanununuz yok, isteyin, bağımsız bir kanun. Bu kardeşiniz onu hazırladı. Bütün muhtar derneklerine gönderdik. Dedik ki ‘Biz bunu hazırladık ama eksiğimiz olabilir, yanlışımız da olabilir, siz işin içindesiniz, alın bir bakın bakalım, burada eksik, yanlış varsa tamamlayalım’. Aldık ve tamamladık. Başka siyasi partiler yaptı mı? Hayır, yapmadılar. Demokrasiye aşığız biz. Demokrasi olmazsa biz kucaklaşamayız. Demokrasi olmazsa farklılıklarımızı zenginlik kabul edemeyiz.”
Muhtarlık seçimiyle belediye başkanlığı seçiminin ayrılmasıyla ilgili bir konunun konuşulduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, buna itiraz edeceklerini söyledi ve muhtarlardan da buna karşı çıkmalarını istedi.
Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Hatay milletvekilleri İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal ve Suzan Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da katıldı. -Mehmet ÖZGÜN-