Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bugün “Dünya Yaşlılar Günü”

Yaşlıları korumanın 3 yolu:

Yaşlıları korumanın 3 yolu: ”Sağlıklı ve dengeli beslenme, aktivite, egzersiz yapma, alkol ve sigaradan uzak durma…”

Bugün, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü. Bugün, ülkemizde ve tüm dünyada, “Yaşlılar Günü” olarak kutlanıyor.
Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak, yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla, tüm dünyada 1 Ekim, Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.
TUİK nüfus projeksiyonlarına göre, ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2, 2030 yılında %12.9, 2040 yılında %16.3, 2060 yılında %22.6 ve 2080 yılında %25.6 olacağı tahmin edilmektedir. Yaşlı nüfusun artan oranı, yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef, yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır.
Yaşlılarda, yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi, yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok, kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.
Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, Demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir.
Yaşlılarımız, dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması, aynı zamanda bir minnet borcudur.
Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için başlıca üç ilke;
•Yeterli ve dengeli beslenme,
•Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma,
•Alkol ve sigara kullanımından uzak durmadır…
Kısacası, “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda, yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür.
İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar, üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı, ama bir türlü engelleyemediği gerçek, yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak için, “gençlikten ömür saklamak”, hepimizin elinde.
-Haber Merkezi-