Bugün faaliyete başlayacak berber ve kuaförler için kurallar

Bugün faaliyete başlayacak berber ve kuaförler için kurallar

Randevu Sistemi Olacak, Maskesiz Girilmeyecek!

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum ve benzeri yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına 21 Mart tarihinde geçici süre ile kapatılan berber, güzellik salonu, kuaför gibi işletmeler, gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmelerle, Bilim Kurulu’nun önerileriyle bugün faaliyetlerine tekrar başlayacak.
Hizmete kaldığı yerden devam edecek olan berber, güzellik salonu, kuaför ve benzeri işyerlerinin faaliyetlerine başlayabilmeleri için Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda belirlenen kurallar şöyle sıralandı:
“Bu işyerleri, saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir. Bu işyerlerinde, müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacaktır. Bu işyerleri, aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebileceklerdir. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak, işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir. Belirlenen kriterler dışında, işyeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak hava şartlarına göre, randevusuz gelen müşteriler, işyeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, ayrıca maske takmak şartıyla bekleyebileceklerdir. Bu işyerleri, hizmet alan ve bekleyen olmak üzere, içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını, işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacaklardır. İşyerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.
Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce, mutlaka müşterinin oturacağı ve temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu malzemelerle yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacaktır.Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce, çalışanlar, müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacaksa, eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler, hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem, her müşteri için tekrarlanacaktır. Saç kesimi, yıkama, boyama ve benzeri hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük gibi) sağlanacaktır.
Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler, gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İsterlerse, kendi kişisel havlu, tarak ve benzeri malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu, randevu aşamasında müşterilere bildirilecektir. Berberlerde, jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.
Saç kesimi esnasında, yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır. Bu işyerlerinde, yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici sürekliğine izin verilmeyecektir.” Mehmet ÖZGÜN