Bugün ve yarın

Bugün ve yarın

Kısmi sokağa çıkma kısıtlaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca düzenlenecek ve 2 milyon 437 bin 119 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 27-28 Haziran’da yapılacak. Bu iki gün içerisinde uygulanacak olan kısmı sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlar ise idari para cezasına maruz kalacak.

İçişleri Bakanlığı, Hatay Valiliği’ne, “LGS ve YKS Tedbirleri” konulu gönderdiği Genelge’ye ek olarak ilettiği yazıyla, yeni kararların alındığını bildirdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Genelge’de, 27-28 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) halk sağlığı açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi amacıyla bazı tedbirlerin alındığı hatırlatıldı. Bu kapsamda, 27 Haziran Cumartesi günü saat 09.30-15.00 arasında ve 28 Haziran Pazar günü 09.30-18.30 saatleri arasında, belirtilen istisnalar hariç, Hatay il sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanacağı anımsatıldı.
Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci Maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre, kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin olarak da Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak. -Tamer Yazar-