Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Buna da şükür de…

Sonra Ne Olacak? Türkiye’de

Sonra Ne Olacak?

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret 8 bin 506 TL oldu ama… Pazar filesinin ve market arabasının cüzdanı boşaltan halinde duranlar, ‘yarın ne olacak’ sorgusunda!

2023 yılı için belirlenen asgari ücret, Birleşik Kamu İş tarafından açıklanan açlık sınırının 151 lira altında kaldı. Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırını ise 720 lira geçebildi. Belirlenen rakam, sendikaların açıkladığı yoksulluk sınırının da yaklaşık 17 bin lira altında bulunuyor. Sendikaların Kasım ayı için açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının ise Aralık ayında daha da yükselmesi bekleniyor.

8 bin 506 TL olarak belirlenen yeni asgari ücrete bir eleştiri de Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki güçlü ismi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’tan geldi.

“Emekçilerin insanca yaşam talebine kulaklarını tıkayarak, işveren ve iktidar tarafından belirlenen asgari ücret, emekçilerin sırtındaki geçim sıkıntısı ve yoksulluk küfesine çözüm getirmediği gibi, bunları daha da derinleştirecektir. Çözüm biziz ve değiştireceğiz.”

Bu konudaki eleştirilerini Antakya Gazetesi ile paylaşan bir vatandaşın derdi ise dolmayan market arabası ile Pazar filesi!

“Ispanak aldım. Biraz da pırasa. Karnabahar da alacağım. Baktığınızda her şey var. Var da… Cepte para var mı, bunu sorun! Pazara gidip de tüm ihtiyaçları almaya kalktığınızda en az 300 liranız gidiyor. Düşünün ki biz 4 kişilik bir aileyiz. En az 300 lira diyorum! Çünkü eskiden olduğu gibi değil! Artık her şeyi gramla ya da sayıyla alıyoruz. Bakın, en azından bu konuda Avrupalı olduk!”

Tamer Yazar