Burası Paris… Masalar, ölçüyle!

Burası Paris… Masalar,  ölçüyle!

6.65 Milyon koronavirüs vakasının olduğu Dünya’da, salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 390 bini aştı. Tedbirlerin, sosyal mesafe ve maske ile alındığı günümüzde, biraz Antakya’da ve biraz da Paris’te duralım!

Dünyayı etkisi altına alan ve yarattığı sonuçlar itibariyle de yaşam formlarında ciddi değişimlere neden olan koronavirüsün tamamen ‘bitti’ denen aşaması ne zaman gelir, henüz bilinmiyor. Tedbirler de bu yüzden hala oldukça sıkı.
Eldeki fotoğraf karesi, Paris’ten. Bilindiği gibi Fransa, salgın sürecinde zorlanan Avrupa ülkelerinden biri. 150 bine yakın vaka, Covid19’dan kaynaklanan 29 bin civarında ölüm nedeniyle, yeni normal dönemde de maske ve sosyal mesafe kurallarına bağlılık sürüyor. Paris’in ünlü kafelerindeki, masalar arasındaki sosyal mesafe de belirlenen ölçülerde ayarlanıyor.
Antakya’nın birçok yerinde ise herkesin iç içe ve maskesiz tüketim noktaları oluşturduğu gözlenirken, buna dair tespit bir vatandaştan gelsin.
“Sabahları, poğaça gibi şeyler satan yerlerin dışarıdaki masa sandalyelerinde boş yer yok. Millet, resmen sırt sırta yiyor. Palladium’a giderken de, cami yanındaki oturma yerli kafe tarzı yerlerde de öyle. Ne çalışanlar, ne gelenler maskeli. Sosyal mesafe mi? Görürseniz, bana da haber verin!”
-Tamer Yazar-