Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Büyük Karaçay Barajı’nda Kontrollü Tahliye

Hatay’ın önemli su kaynaklarından

Hatay’ın önemli su kaynaklarından biri olan Büyük Karaçay Barajı, son dönemde kent genelinde yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle tam kapasiteyle doldu. Bu durum, barajın içme suyu sağladığı Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde olumlu bir gelişme olarak karşılandı.
Geçtiğimiz aylarda Hatay genelinde etkili olan şiddetli sağanak yağışlar, özellikle Samandağ ilçesinde bulunan Büyük Karaçay Barajı’nın doluluk oranını maksimum seviyeye çıkardı. Barajın yüzde yüz kapasiteye ulaşmasıyla birlikte, kontrollü bir tahliye süreci başlatıldı.
Su tahliyesi, Hatay’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan ve elektrik üretimi de gerçekleştiren barajın güvenlik önlemleri çerçevesinde drone aracılığıyla havadan da izlendi.


Samandağ ilçesinin Yaylacık Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlardan Soner Demir, yağışların bu yıl bol ve bereketli geçtiğini belirterek, “Barajlarımız tamamen doldu. Sarkıtlardan dolu olan barajın boşaltılma işlemi gerçekleşiyor. İnşallah yağışlar bu şekilde devam eder. Bereketli bir sene olur. Fazla yağmur yağmaya devam ederse çok memnun oluruz” dedi.
Büyük Karaçay Barajı, Hatay’ın su ve enerji ihtiyacını karşılamada kritik bir rol oynuyor. Dolayısıyla, barajın doluluk oranının kontrol altında tutulması, kentteki su ve enerji güvenliği açısından önem taşıyor.
Hataylı yetkililer, vatandaşları olası su taşkınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken, barajın doluluk seviyesinin normal değerlere indirilmesi için gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirttiler. – Yusuf Cemil Karaçay-