Büyük Usta’dan bir klasik

Büyük Usta’dan bir klasik

“Ferhangi Şeyler”

Ferhan Şensoy, tek kişilik gösterisi “Ferhangi Şeyler 30 Yaşında” ile sahne almaya devam ediyor.

Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesi olarak dikkat çekiyor. Artık ‘klasikler’ arasına giren oyun, 15 Mart Cuma saat 19.30’da Kültür Merkezi’nde sahne alıyor.
-HAYATIMIZ MİZAH-
Ferhangi Şeyler; dünyada “en çok oynanan ” ve sürekli kendi rekorunu kırmaya devam eden efsanevi bir tiyatro oyunu. Ferhangi Şeyler’de, hepimizin hayatının içinde olan karakterler var. Görmesek de, kendilerini hissettiriyorlar.
Ev sahibi Orkinos Hanım (alt katta oturuyor), bakkalın çırağı, bakkalın aptal çırağı, bakkalın daha aptal çırağı (sürekli çırak değiştiriyor), telefonda yanlış numara çevirip numarayı teyit edenler, popüler kültür için müzik yapmaya çalışan müzisyen… Sosyal çevremiz mizah dolu!
Oyunda; güncel yaşanan sıradan olaylara, mahalle ilişkilerine, yakın geçmişten günümüze politikacılara, iktidara, din algısına, THY personeline ince eleştiriler yapıyor usta. Yer yer ince sitemler, yer yer sert eleştiriler getiriyor. Seyirci ile ara sıra diyalog kuruyor. Gelen sorulara yönelik hazır cevaplılığı da cabası…
Bir de gazete bölümü var; bugünün gazetelerini okuyup, güncel olayları değerlendiriyor.
Sazla çalıp söylediği şarkılar, türküler, yer yer tebessüm ettiriyor, yer yer çok düşündürüyor.
Aşık Mahzuni’ye yaktığı türkü ise tüm salonu hüzne bırakıyor. -Tamer Yazar-