Büyükelçi, Vali’yi Aradı, Teşekkür Etti…

Büyükelçi, Vali’yi Aradı, Teşekkür Etti…

Türk Güvenlik Güçleri, Suriye’de 3 yıl önce kaçırılan Japon Gazeteciyi Hatay’a getirdi

Suriye’de 3 yıl önce rehin alındıktan sona serbest bırakıldığı açıklanan kişinin Japon Gazeteci Yasuda Jumpei Yamamato olduğu belirlendi ve önceki gün Cilvegözü sınır kapısından ilimize, yurda getirildi.
Paylaşılan bilgiye göre, Hatay Valiliği,23 Ekim Salı günü saat 16.30 sıralarında ülkemiz topraklarına giren Japon Gazeteci ile ilgili olarak, ilk etapta, ‘kayıp gazeteci’ olup olmadığının belirlenmesi için Japon yetkililer nezdinde girişimlerde bulundu. Japon Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga’nın, Katarlı yetkililerden alınan bilgiye göre, 3 yıl önce Suriye’de terör örgütü El Kaide tarafından rehin alınan gazeteci Yasuda Jumpei Yamamato’ya (44) benzeyen bir kişinin serbest bırakıldığını, bu kişinin Türkiye’ye götürüldüğü ve Hatay’da olduğunu açıklamasının ardından, şahsın Japon Gazeteci olup olmadığının belirlenmesi için çalışmalar başlatıldı.
Gelişme üzerine, Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden 2 kişi Hatay’a geldi. Minibüsle Hatay İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gelen Japon görevliler binaya geçerek, içerideki kişinin kayıp Japon Gazeteci Jumpei Yasuda olduğunu belirledi. Kısa sürede gelişen bu olayların ardından, Hatay Valisi Erdal Ata, dün öğle saatlerinde Valilik bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’de kaçırılan gazetecinin Japon Jumpei Yasuda olduğunu belirlendiğini, dün sabah itibariyle de Japonya’nın Ankara Büyükelçisi’nden teşekkür telefonu aldığını bildirdi ve Japon gazetecinin resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakılacağını açıkladı. -Cemil Yıldız-