Büyükelçi Ziyareti MKÜ’ye

Büyükelçi Ziyareti MKÜ’ye

MKÜ’nün tek Romen öğrencisi TİTÜS’ün, “Hatay’a gelmek istediğimde, ailemle haritaya baktık. Önce çok korktuk. Ancak geldik ve gördük ki, hiçbir şey yok. Burası çok iyi” sözleri dikkat çekti.

Romanya’nın Türkiye Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, önceki gün geldiği ilimizde MKÜ’ye de bir ziyarette bulundu.
Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, Romanya-İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende ve beraberindeki heyetle birlikte, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren ve Uluslararası İlişkiler Birimi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Yıldız da hazır bulundu.

Mustafa Kemal Üniversitesi ve Romanya Üniversiteleri arasındaki işbirliği ve öğrenci değişimlerinin konuşulduğu ziyarette, Rektör Kaya, Büyükelçi Şopanda’nın ziyaretinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Konuşmasında, Mustafa Kemal Üniversitesi’ni tanıtan Rektör Kaya, üniversitede yaklaşık 26 bin öğrenci, 500’e yakın öğretim üyesi olduğunu ve eğitim öğretimi 11 fakülte, 6 yüksekokul, 11 meslek yüksekokuluyla verdiklerini söyledi.
1992 yılında kurulan bir üniversite olduklarını ifade eden Rektör Kaya, şu bilgileri paylaştı:
“Geçen yıl, İskenderun Teknik Üniversitesi bünyemizden ayrıldı. Onunla beraber, Hatay’da 39 bin civarı öğrencimiz bulunuyor. Romanya’dan 9 üniversite ile anlaşmamız var. Üniversitemize, Romanya’dan, geçen yıl fizik tedavi alanında staj yapmak için 12 öğrenci geldi. Şuanda Romanya’dan, Fizik Tedavi Bölümü’nde olan ve ikinci sınıfta okuyan bir öğrencimiz bulunmakta. Bazı zamanlarda lisans eğitimi veya staj için diğer bölümlerden de öğrenciler geliyor. Ancak, bizim Romanya’ya giden öğrenci sayımız az ve bu sayıyı arttırmak istiyoruz.”
Bir Büyükelçi’nin, Hatay’a ve buraya gelmesinin kendileri için çok önemli bir moral kaynağı olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Kaya, “Buraya gelmeniz, Hatay ve bizler için çok önemli. Çünkü Suriye’deki iç karışıklıklar Hatay’ı olumsuz etkiledi. Hatay ile ilgili olumsuz bir algı oluştu. Fakat gezilip görüldüğünde, Hatay’ın; sakin, tarihi ve doğal zenginlikleriyle çok güzel bir şehir olduğu fark edilecektir. Hiçbir şekilde olumsuz bir hava hissetmeyeceklerdir. Hatay’a gelenler gönül rahatlığıyla buraları gezebilirler. Hatay’ın tanıtımı konusunda sizlerin de bir büyükelçi olarak katkılarınızı bekleriz” şeklinde konuştu.
Büyükelçi Gabrial Catalin Şopanda da konuşmasında, Türkiye’de, Mustafa Kemal Üniversitesi de dahil olmak üzere önemli bazı üniversiteler ile Erasmus ve Erasmus+ öğrenci değişim programları üzerinden anlaşmaları olduğunu belirterek, bunların yanı sıra, öğrencilerin bireysel anlamda başvuru yapabilecekleri programlara da sahip olduklarını ve bu öğrencilere burs imkanı sağladıklarını kaydetti.
Ziyarete, Erasmus Değişim Programı ile gelen ve MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ikinci sınıf öğrencisi Romanyalı Adrian Titus da eşlik etti. Titus, buraya gelmek istediğinde ailesiyle birlikte haritaya baktıklarını ve endişe duyduklarını dile getirerek, “Fakat geldikten sonra hiçbir sıkıntı yaşamadık” dedi ve bu sözleriyle de dikkat çekti.
-Mehmet Özgün-