Büyükşehir kararıyla… Hal projesi rafta

Büyükşehir kararıyla… Hal projesi rafta

Toptancı hallerinin çağdaş bir sisteme kavuşturulması ve işletilmesini hedefleyen 5957 Sayılı Haller Yasası çerçevesinde yeni Projesi ile gündeme gelen Antakya Sebze ve Meyve Hali, bugünlerde ‘rafa kaldırılan’ haliyle oldukça ‘sıkıntılı’ bir bekleyişte.

65 dükkânı, yıkık-dökük hali, giderek ağırlaşan şartları, kapasiteyi zorlayan trafiği ve çalışanlarına sunduğu tartışmalı çalışma standartları ile gündemden düşmeyen Antakya Sebze ve Meyve Hali için Bakras mevkiinde yapılacağı ilan edilen ‘Yeni Hal’ çalışması iptal edildi, hazırlanan Proje ise rafa kaldırıldı. Oysaki 13 Ağustos 2016 günü HATMEK’te Büyükşehir uhdesinde gerçekleşen tanıtım toplantısında, mevcut projeye dair detaylar konuşulmuş, gereken çalışmanın en kısa zamanda başlanacağı ifade edilmiş, nihai tarih olarak da 2017 Aralık ayına işaret edilmişti.  Peki, ne değişti? Proje neden rafa kalktı? Ekonomik ömrünü tamamlamış toptancı hallerini kaldırarak, yerine modern ve donanımlı hal kurulmasını hedefleyen çalışma neden iptal edildi?

-Cevaplar ilk elden-

İşte bu soruların cevapları için, Antakya Meyve ve Sebze Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Mustafa Bal ile konuştuk. 5957 Sayılı Haller Yasası’yla, toptancı hallerinin modern bir yapıya kavuşturulmasına yönelik düzenlemeler yapılması hususunda belediyelere görev ve sorumluluklar verildiğine işaret eden Bal, yaşanan süreci şu şekilde özetledi:

“Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız 2014 yılında göreve geldiğinde; başkanlığı, yönetimi, Hal’deki tüm dostlarımızı Hatmek’te topladılar ve orada dediler ki… ‘Bakras’ta, Sebze ve Meyve Hali’ni yapacağız. Projesini siz kendinize göre yapın. Ardından ona göre bir çizgide ilerleriz.’ Ardından bize birkaç proje gösterdiler. Biz de gösterilen projeler arasından bir tanesini beğendik ve ‘Bu olsun’ dedik. Ancak Lütfü Bey, Yeni Hal için seçilen Bakras mevkii dağlık bir alan olduğu için, bu alanın çok ciddi maliyetler ortaya çıkardığını söyledi. Aslında bizlerin en başta söylediği de buydu. Buranın maliyetinin bu nedenden dolayı çok olacağını, o yüzden de ‘Hal’ için uygun bir yer olmadığını çok defa dile getirdik. Ama kendisi Bakras olması noktasında ısrar etti. Biz de bunun karşısında ‘tamam’ dedik.  Hatırladığım kadarıyla, en son Mayıs ayı içinde de Yönetim olarak Hatmek’te düzenlenen toplantıya gittik. Sayın Lütfü Bey’in yanına… Bize kendisinin dediği şey şu oldu; ‘Arkadaşlar, 2016’nın Temmuz ayı içinde ‘temizleme’ ihalemiz olacak. 2017 Aralık ayında da siz Yeni Hal’e geçmiş olacaksınız.’ Söylenenler çok güzeldi ama, sonrasında hiçbir gelişme olmadı.

Lütfü Bey’in yanına en son Eylül ayında gittim ve sordum, ‘Başkanım ne oldu’ diye… Kendisi dedi ki, ‘Başkan, biz bu işten vazgeçtik. Maliyet çok yüksek. Şimdi arayış içerisindeyiz.’ Evet, Sayın Başkanımız, Eylül ayından bugüne arayış içerisinde! Oysaki maliyetler konusunu biz en başta kendisine iletmiştik. Bu konuda kendisini uyarmıştık.”

-Kimyeci’ye teşekkür-

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin ‘Hal’ tartışmalarına eklediği son açıklama için ayrıca teşekkür eden ve verilen desteğin kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden, Mustafa Bal, “Sağolsun, İsmail Bey çok güzel şeylere değinmiş. Söylediklerinde de sonuna kadar haklı. Niye biliyor musunuz? Burası, şu memlekete, hele ki adına ‘medeniyetler kenti’ dediğimiz Antakya’ya hiç yakışmıyor” dedi.  Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Başkan Kimyeci, “Sebze ve Meyve Hali Projesi neden programdan çıkarıldı” sorusunu sormuş ve şu tespiti yapmıştı:

“Antakya’da bulunan sebze ve meyve hali, hem nüfus artışı hem de şehrin yoğunluğu dikkate alındığında, kapasite ihtiyaca cevap vermiyor. Bu sebeple, Büyükşehir Belediyesi çatısı altında daha önce planlanan ve programa alınan Sebze ve Meyve Hali’ni bir ihtiyaç olarak görüyor ve bu konuda projenin neden programdan çıkarıldığına dair milletimiz adına açıklama bekliyoruz.”

-Yara kanıyor-

Sebze Hali sorununun, Antakya’nın kanayan yarası olduğunu söyleyen, Antakya Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Mustafa Bal, konuşmasına devamla şunları söyledi:  “Kanayan yarası diyoruz demesine ama, bu akan kanı da durduramıyoruz. İlacı yok. İlacı olsaydı, bu Hal zaten buradan kalkardı, kalkması için çalışma yapılırdı. Şu anki durumda, eski Hal’e onarım yapılacak, ki gidişat da bu yönde. Ama onarımla kurtarılacak bir durum da yok burada. Buradaki tüm dükkânlar kötü durumda.”

-Bize yetki versinler-

5957 Sayılı Haller Yasası’na göre ‘Özel Hal’ yapma yetkisinin belediyelerde olduğunu söyleyen Bal, kendilerine yetki verildiği takdirde Hal Projesi’ni kendilerinin hayata geçirebileceklerini söyledi. Ancak buna da izin verilmediğinden şikâyet eden Bal, “Memleket, bu Hal’i de bu Hal şartlarını da hak etmiyor” diye konuştu. 13 Ocak’ta gerçekleşen Kongre ile Başkanlığa yeniden seçildiği bilgisini de veren Mustafa Bal, bundan sonraki süreçte, Hal sorununun çözülmesi yönündeki çalışmaların artarak devam edeceği sinyalini verdi.

-Ne söylenmişti?-

‘Hal Yapma Yetkisi’ noktasında duran Hatay Büyükşehir Belediyesi adına ‘Proje hayata geçecek’ diyen Başkan Lütfü Savaş, 2016 senesinde Hatmek’te düzenlenen ve ilgili tarafların katılım gösterdiği toplantıda buna dair oldukça umutlu konuşmuş, şunları söylemişti:  “5 tane ayrı ayrı proje yapılmıştı. Sanırım benim beğendiğim projeyi size sundular. Çünkü size en uygunu da oydu. Hepinizin aynı avluda toplanması, aynı alana bakması ve müşteri portföyünden de aynı derecede faydalanması gerekiyordu. Bu amaçla bu projeyi sizinle paylaştık. Bu tesisin içinde sosyal donatılar dahil her şey var. İnşallah kısa zamanda ihalesine de çıkarız ve yapımını da 1 senede tamamlayıp, önümüzdeki yıl kışa doğru açarız.  Siz buna ‘Evet’ diyorsanız, biz de buna ‘bismillah’ deriz ve ihalesine çıkarız. Hızlı bir şekilde başlarız. 2 ayda ihaleyi halledebilirsek, başladığımız an bunu 12 – 14 ayda bitiririz. Hepinize hayırlı uğurlu olsun.”

Özetle, bugün değişen her şey adına Hal esnafı hem şaşkın hem de yarına dair ‘ne olacak’ sorusuna en yetkili ağızdan bir cevap bekliyor.  Cevap, gelir mi?  Tamer Yazar