Büyükşehirlerde uygulama net…

Büyükşehirlerde uygulama net…

Hatay’da Durum Ne?

İstanbul’dan Ankara’ya, Büyükşehir Belediyeleri, toplu taşımada ‘maskesiz’ yolcu almama ilkesi ile hareket ederken, ‘ücretsiz’ maske dağıtımına ise öncelik veriliyor.

Hatay Valiliği tarafından ‘maskesiz’ dolaşıma yönelik uyarılar ve sıkılaştırılan denetimler devam ederken, kent içi toplu taşımada ise otobüs şoförlerinin maskesiz halleri dikkat çekiyor. Vatandaşların bir çoğunda ise hala maske bulunmuyor. Koruyucu maske ediniminde yaşanan sıkıntılara işaret edenler ise Ankara ve İstanbul örneklerini işaret ediyor.
-İKİ ŞEHİR!-
Vatandaşın örneğinde duran İstanbul’da, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son açıklaması, “Kıymetli İstanbullular; sağlığınız ve Cumhurbaşkanlığı açıklaması gereği yarın itibariyle toplu taşıma araçlarımıza maskeyle binmenizi rica ediyoruz. İlk etapta yarın 100 bin ücretsiz maske dağıtacağız. Sizi salgından korumak en önemli vazifemiz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim” olurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, “Bugün alınan karar neticesinde kentimizdeki tüm toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve bugünden itibaren ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını bildirmek isterim. Bu zor günleri de sağlığımızı koruyarak atlatacak, birlikte başaracağız” demişti.
Benzer bir katkının Büyükşehir Belediyesi tarafından da yapılması gerektiğine işaret eden vatandaşlar, bu hassas konuda kurumsal duyarlılık ve katkı bekliyor.
-AÇIKLAMA-
Beklenen açıklama ise önceki gün Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan geldi. Savaş, “Koronavirüs ile mücadele kapsamında belediyemiz bünyesinde üretimine başladığımız maskeleri, halk sağlığını göz önünde bulundurarak hemşehrilerimize ücretsiz bir şekilde hızla ulaştıracağız” mesajı verdi.  Tamer Yazar