Çağlar İçinde Antakya

İyi günler sevgili okuyucu.

İşadamı, Antakya ve Hatay sevdalısı İbrahim Seyfittinoğlu, ilkler konusunda cesur bir girişimcidir. Birçok yatırımcının aksine, kimi zaman para kazanma kaygısı olmaksızın eksik gördüğü alanlarda adımlar atmıştır. Bu adımların son örneği, 2016 yılı başlarında kurduğu Dafne Kitap Yayınevi oldu. Amacı, kültür dünyasına nezih katkılar sunmak yanı sıra Hatay’ımızın yayın dünyasına unutulmaz eserler kazandırmaktı.

İlk ve önemli adımı, Prof. Ataman Demir’in piyasalarda tükenmiş olan, Hatay için bir başyapıt niteliğindeki “Çağlar İçinde Antakya” adlı eserini yeniden yayınlamak oldu. Ataman Hocamız, proje kendisine geldiğinde çok duygulandı ve eserinin yeniden basılması konusunda gerek Yayınevi’ne gerek ise de İbrahim Bey’e her türlü katkıyı verdi.

Şimdi ben, buradan, bu değerli eser hakkında sizlere kitapta yazdığım sunumu aktarmak istiyorum. Dileğim, kütüphanenizde bulunmasından son derece faydalanacağınız bu esere ulaşmanız.
“Bugüne baktığımızda dünü, dünü aradığımızda ise koca bir bütünü bir arada bulacağınız nadir kentlerden biri Antakya…

Nice medeniyete ev sahipliği yaparken biriktirdiklerini saklamayı bilmiş, toprağın altında binlerce yıllık sırrı gizlemiş bir kültür mirası Antakya…

Ona dokunacak ellerin çok hassas ve bilinçli olması gerekiyordu. Onun hakkında yazmak kolay elde edilemeyecek bir birikimi gerektiriyordu. Buna çok az kişi cesaret etti. Bu cesur bilim adamlarından biri de hiç kuşkusuz Prof. Ataman Demir’di.

1996 yılında Prof. Ataman Demir Çağlar İçinde Antakya adlı kitabını yayınladığında zengin mirasımızın bu denli güçlü bir sunumuyla daha önce karşılaşmamıştık. Alanında uzman başarılı bir mimarın bilimsel birikimlerini harmanlayıp kimselerin daha önce bakmadığı bir perspektiften Antakya’yı anlatması, belgelemesi ve yazması belki de o güne kadar yapılmamış, eksik kalmış ve ihmal edilmiş bir gerçekti. Birçok uzman hemfikir ki o çalışma bu güne kadar güçlü duruşunu hiç bozmadı ve ardından gelen nice çalışmaya rehberlik etti.

Antakya’nın Helenistik Çağ’dan başlayan 23 asırlık hikayesi içinde kente egemen olmuş uygarlıklardan, uzun ve muhteşem bir geçmişten günümüze kalan kültürel ve mimari mirastan izler, önceleri Arap coğrafyacı ve gezginlerin daha sonra batılı seyyahların Antakya ile ilgili yaptıkları gözlemler, edebi tasvirler, haritalar ve gravürler Çağlar İçinde Antakya kitabında yer almakta.

Sokakları, kendine özgü avlulu evleri, bunların içindeki yaşam, taş döşeli girift sokaklar, günlük yaşama ait kesitler, yerinde yapılan tespitler, çizilen röleveler ve bütün bunlara ait çok sayıda özgün fotoğrafın yer aldığı bir kaynak eser.

Teşekkürler Ataman Demir, Teşekkürler İbrahim Seyfittinoğlu ve Teşekkürler Dafne Kitap.

Bu muhteşem esere Antakya Gazetesi’nden ulaşabilir, kuşaktan kuşağa aktarılacak bu başyapıtı edinebilirsiniz.”

İyi çalışmalar.
[email protected]

(Visited 1 times, 1 visits today)