Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çalışkan: Hatay’ın deprem sonrası mağduriyetleri artıyor

Hatay Saadet Partisi Milletvekili

Hatay Saadet Partisi Milletvekili Necmettin Çalışkan, depremin ardından geçen 8 aylık süreçteki çalışmaları ve yaşanan sorunları TBMM’de değerlendirdi.

Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, depremin üzerinden 8 ay geçtikten sonra hala devam eden mağduriyetleri ve bölgedeki sorunları gündeme getirdi. Hızlı tren projesinden, konut teslimatlarına ve online eğitim sorunlarına kadar bir dizi önemli konuya değinen Çalışkan, Hatay’ın acil çözüme ihtiyaç duyan sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Çalışkan, deprem sonrası hala devam eden sorunların çözümü için hükümete ve ilgili kurumlara çağrıda bulunurken, Hatay’daki vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Son olarak Gaziantep ile Mersin arasında yapılması planlanan hızlı trenden de Hatay mahrum bırakıldı. Aslında Hatay’ın yaşadığı deprem felaketi nedeniyle pozitif ayrımcılığa uğraması beklenirken vekillerin köstek olduğunu açıkça görüyoruz. Hatay bugüne kadar üvey evlat muamelesi gördü, şimdi yine üvey evlat muamelesi görmeye devam ediyor. Halen Hatay’ın havaalanı kapalı halen Hatay’da Amanos tüneli Belen geçidi yapılmıyor. Halen Hatay halkı dertleriyle, problemleriyle baş başa. Hatay’da yaşanan sıkıntılardan bir diğeri de deprem dolayısıyla vefat eden vergi mükelleflerinin kayıtlarının silinmesi böylece de varisilerin hak mahrumiyeti yaşaması söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde yine açıklanan hak sahipliği başvurusunda da büyük bir mağduriyet yaşadı. On binlerce başvuru sahibi taleplerine ret cevabı aldılar ve bugüne kadar evlere, iş yerlerine maddi yardım planlanırken, eşya yardımı planlanırken sözlerin hiçbirisi tutulmadı. Halk büyük mağduriyet yaşıyor.”

 

“Hatay’daki bir başka önemli problem de, halen depremin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen merkezde konutların teslim edileceği tarih, sayı belirsiz. Bütün bunlara ilaveten kayıplarla ilgili veride ortada yok. Bakanlıkça açılmış olan kayıp çocuk ekranı da karartıldı dolayısıyla da kim nereden nasıl ulaşılacak bu konuların hepsi meçhul. Deprem bölgesindeki bir başka sorunda üniversite kontenjanlarının da %25 arttırılması. Zaten normal şartlarda eğitimine devam edemeyen öğretim elemanlarına konut, konteyner tahsis edilemeyen, öğrencilerine yurt tanımlanamayan, verilemeyen bir yerde hangi akılla, hangi vicdanla kontenjanlar arttırıldı anlamak mümkün değil ve bölgedeki öğrenciler eğitimi online alıyor. Online eğitim belki bir çözümdü ama aperatif bir çözümdü asla sorunu kalıcı olarak çözmez. Online eğitimin ne halde olduğu eğitim camiasıyla ilgili olan herkesin çok yakınla malumudur” ifadelerine yer verdi. – Adil Yeşildağ-