Çalıştay Güzeldi!

Çalıştay Güzeldi!

İş’e Başladık mı?

Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan ve “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen Kibyra Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarıyla devasa anıtsal yapılar ayağa kaldırılıyor. Turizme kazandırılacak alanlar, Hatay’ın son Turizm Çalıştay’ı ile ortaya konanları hatırlatıyor!

Antik kentlerin kalabalığında yükselen Anadolu’nun her köşesi, devam eden arkeolojik kazılara ev sahipliği yapıyor. Kimi henüz ziyaretçi kabulüne hazır değil, ama bazıları var ki, ortaya çıkanların görkeminde, sabırsızlanıyor. Buna dair adreslerden biri, Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan ve “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen Kibyra Antik Kenti.
Ardıç ve sedir ormanlarıyla kaplı bin 350 metre yüksekliğe kurulmuş, Gölhisar Ovası’nın batı yamacına hakim 2 bin 300 yıllık Kibyra Antik Kenti, 2006’da başlatılan arkeolojik kazılarla, tarihe adeta ışık tutuyor. Kibyra, devasa anıtsal yapıları arasında gezinenleri ise kendisine hayran bırakıyor. Roma ve Bizans mimari geleneğiyle yapılmış 10 bin kişilik stadyumu, orkestra bölümü dünyada bir benzerinin daha olmadığı Medusa mozaiğiyle kaplı odeionu (müzik evi), Geç Roma hamamı, agoraları, ana caddesi, 9 bin kişilik devasa tiyatrosu, yer altı oda mezarlarıyla 2016’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kibyra’nın, kalıcı listede yerini alması hedefleniyor.
Haberi Antakya Gazetesi için değerlendiren bir turizmcinin, Hatay 2018-2023 İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı’na iliştirilen kurumsal paylaşımlar noktasında dile getirdikleri oldukça net…
“Çok sık bir şekilde, başka kentlerde devam eden çalışmaları izliyoruz. Ekipleri, kazıları, ortaya çıkanları, korunanları, turizmde hedeflenenleri, hatta UNESCO listesine yönelik atılan adımları… Peki, içinde bulunduğumuz kentin sürekli dile gelen başlıklarına ne olacak? Tamam, Adalı Konağı’nı satın aldık. Meclis Kültür Merkezi’ndeki köftecileri kapattık. Eski müze binasını yenisi ile renklendirdik. Bitti mi? Bu kadar mı? Değil! Bir kere sahip olunanları, gelen turistler için birer destinasyon haline getiremedikçe, bunu başaramayız. Turizm Danışma Ofisimiz bile hala güncellenmemiş broşürleri gelenlere veriyor. Niye? Henüz basılmamış! Buna dair bir haberi de siz yaptınız. Peki, ne zaman güncelleriz? 2019 yazı da bitti! Hangi yaz için hazır oluruz?” -Tamer Yazar-