Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Can Atalay’ın avukatlarından adliye önünde nöbet eylemi

TİP Hatay Milletvekili Can

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “ihlal” kararının yerine getirilmesi için adliyede nöbete başlayacak.
Yargılandığı Gezi davasında 18 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “ihlal” kararının yerine getirilmesi için avukatları nöbet eylemine başlayacak.
TİP Parti Meclisi Üyesi Avukat Özgür Urfa, Can Atalay için tahliye kararı verilene kadar adliyede nöbete başlayacaklarını duyurdu.
Anayasa Mahkemesi, 14 Mayıs seçimlerinde TİP’den Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Gezi davası tutuklusu Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı”nın ihlal edildiğine karar vermişti. Can Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesinin kararının ardından dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş, ancak mahkeme herhangi bir karar vermemişti.
Avukat Özgür Urfa’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Can Atalay dosyasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, dün duruşmaları bitince heyet olarak kararı değerlendireceklerini söyledi. Atalay’ın ve TİP’in avukatları olarak tahliye talepli dilekçe verdik ancak duruşmalar bitince öğlen saatlerinde Mahkeme Başkanı’nın adliyeden ayrıldığı ve dönmeyeceği söylendi. Durumla ilgili Başsavcı ve Başsavcı vekili ile görüşme taleplerimiz de reddedildi.
Daha sonrasında mahkeme heyetinin geldiği ve memurlara mesai bitimi eve gitmeme talimatı verildiği söylendi. Saat 18.00’e kadar memurlarla birlikte bekledik fakat daha sonra memurlara “eve gidin” talimatı verildi ve gittiler.
Bugün dosyanın avukatları ve parti avukatları olarak yeniden mahkemeye gidecek ve kararın akıbetini soracağız. Saat 11.00 itibarıyla ise avukatlar adliyede karar verilene kadar nöbet tutmaya başlayacak.” -Adil Yeşildağ-