Çanakkale de paylaştı!

Çanakkale de paylaştı!

Peki, biz ne saklıyoruz?

Geç Roma ve erken Doğu Roma (Bizans) yerleşiminde bulunduğu belirlenen 120 metrekarelik dev mozaiğin gündeme taşıdığı Çanakkale örneği, Defne’den “apar topar” taşınan mozaikleri gündeme taşıdı!

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, Mayıs ayında, bir kaçak kazı sırasında bulunan ve bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen devasa mozaiğin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar sürerken, meraklı sorular, Defne ilçesi Uğur Mumcu Meydanı’ndan çıkartılan; ama tek kare fotoğrafın bile paylaşılmadığı, ne olduklarının bilinmediği, hikayelerinin ne olduğunun dahi anlatılmadığı mozaikleri hatırlattı!
Çanakkale’nin Güreci Köyü Üstünlü mevkiinde, koruma altına alınan yaklaşık 120 metrekarelik mozaiğin gündeme taşıdığı bölgeye dair fotoğraflar, bölgeyi ulusal medya aracılığı ile ülke gündemine taşırken, tarih ve kültür meraklılarını da hareketlendirdi.
Merak edilen, Defne’de bulunanlar için de neden aynı yolun izlenmediği, neden hiçbir açıklamanın yapılmadığı, çıkartılan mozaiklere dair neden hiçbir detayın paylaşılmadığı, hangi döneme ait olduklarına dair niye hiçbir bilginin verilmediği!
Buna dair cevapları, Müze Yönetimi ya da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verir mi? -Tamer Yazar-