Canan yüreklidir, Canan cesurdur,

Canan yüreklidir, Canan cesurdur,

Canan bizimdir, Canan Türkiye’dir

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen yargı kararına karşı CHP Hatay İl Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, sözlerini, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kelimeleriyle noktaladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, 2012-2017 yılları arasındaki Twitter paylaşımları nedeniyle açılan dava ve toplam üç ayrı suçtan aldığı 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezaları nedeniyle, Türkiye’nin 81 İl’indeki CHP teşkilatları dün aynı saatte bir basın açıklaması yaparak, alınan kararları protesto etti, Kaftancıoğlu’na olan desteklerini dile getirdi.

CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar tarafından CHP İl Başkanlığı önünde Partililerin katılımıyla yapılan basın açıklamasında, “Ülkemiz, hukuk ve adaletin katledildiği, karanlık, despotik bir dönemden geçiyor” denilirken, şu ifadelere yer verildi:

-TEK ADAM REJİMİ!-

Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel Anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır.

Saray rejimi, İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Bu hazımsızlığın, yerel seçimlerden sonra, iktidarını kaybedeceği korkusuna dönüştüğünü görüyoruz, yaşıyoruz. Saray rejimi, iktidarını kaybedeceği korkusuyla, toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek artırıyor. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır.

-ŞAŞIRMADIK!-

Ekonomiden dış politikaya, her alanda ülkemizi ekonomik ve siyasi uçuruma sürükleyen, halkla dalga geçen, gündelik popülist politikalarla varlığını çaresizce sürdürmeye çalışan Saray rejiminin iktidarını kaybetme korkusu, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut buldu. O nedenle; yasaların, bilimin, sanatın, insan haklarının rafa kaldırıldığı bu karanlık ortamda, 2019 yılındaki Ağır Ceza Mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık. Çünkü biliyoruz ki, kamuoyu vicdanını yaralayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değil, ucube Saray rejimidir.

-VESAYETÇİ REJİM!-

Ülkemizde hukuk, vesayet altındadır. Adalet yok edilmiş, anayasa rafa kaldırılmıştır. İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da hukuk ve adalete göre değil, Sarayın vesayetçi rejiminin diliyle yazılmıştır.

Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak, kökeni Kuvayı Milliye’ye dayanan büyük bir davanın evlatlarıyız. Bizim davamız demokrasi davasıdır, bizim davamız hak, hukuk ve adalet davasıdır, bizim davamız açlığa, yoksulluğa, haksızlığa karşı olanların davasıdır. Bu nedenle mücadelemiz, bu ülkeyi aydınlığa çıkarma mücadelesidir. Mücadelemiz haktan, hukuktan, adaletten yana olanların mücadelesidir.

-KARARI TANIMIYORUZ!-

Biz, onlar gibi “mağdur edebiyatı” yapmayacağız. Mağrur duruşumuzu, onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız.

Bizler, Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak, hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi, bu kararı da tanımayacağız.

Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız, susmayacağız. Zulmün, zorbalığın hesabı soruluncaya kadar, tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında dimdik duracağız. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, 21 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’den, Sayın Genel Başkanımızın 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte, tek yürek, tek ses olarak ‘dur’ diyeceğiz. İstanbul’dan yükselen güçlü sesimizle, ucube Saray rejiminin ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına ‘dur’ diyeceğiz.

Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi; Hiç endişe etmeyin. Zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgiyle yolumuza devam edeceğiz. Adalet, bu ülkeye ya gelecek ya gelecek! Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir. Canan Türkiye’dir.

Tamer Yazar