Çankır’a ilk tebrik Başbakan’dan geldi

Çankır’a ilk tebrik Başbakan’dan geldi

Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı tanıtım toplantısı, İSTE’li Buğra Çankır’ın piyanoda adeta dans eden parmaklarına herkesi bir kez daha hayran bıraktı.

 

2016’nın son günleri, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Buğra Çankır’ın İstanbul’da verdiği piyano resitali ile renklendi.  Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı tanıtım toplantısı nedeniyle düzenlenen, Başbakan Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın da katılım gösterdiği etkinliğin açılışında sahne alan Çankır, harika bir resital sundu.

-BAŞARI HİKAYESİ-

“Perfect/Absolute Pitch” (Mükemmel/Mutlak Kulak) olarak adlandırılan olağanüstü müziksel işitme yeteneğine sahip olması nedeniyle dünyadaki 664 müzik dehasından birisi olarak kabul edilen ve birincilikle kazandığı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı’nı büyük bir başarı ile bitiren, okulunu bitirir bitirmez de mezun olduğu Konservatuvar’da Öğretim Görevlisi olan otistik Buğra Çankır, topluma verdiği mesajla, tüm engellerin istenirse aşılabileceğini bir kez daha gösterdi.

-TEBRİK BAŞBAKAN’DAN-

Ortaya konan üstün performans ve Çankır’ın başarı hikayesi, toplantıya katılan isimlerden biri olan Başbakan Binali Yıldırımı’da yakından etkiledi. Yıldırım, toplantının açılışında, Flüt Öğrencisi Alpaslan Ertuğrul Eren ile birlikte dinleyenlere unutulmaz bir resital sunan İSTE Öğretim Görevlisi Buğra Çankır’ı bizzat tebrik ederek başarı diledi, ekledi de…

“Buğra Çankır kardeşimiz, konservatuvara birincilikle girmiş, okumasına devam ediyor. Hepinizin alnından öpüyorum. Kendilerinin engelsiz olduğunu düşünen bizlere ders verdiniz, sizlere teşekkür ediyorum.”

-HERKESE ÖRNEK-

Konuya ilişkin konuşan ve Çankır’ın kendileri için çok özel bir kazanım olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, şunları söyledi:

“O, başarılı çalışmaları ile otizmlilerin, herkesin, sesi ve rol modeli durumunda… Azmetmenin nelere kadir olduğunu Buğra’nın şahsında görebiliyorsunuz. Herkese örnek olması lazım… O müthiş bir deha ve yetenek.” Rektör Dereli, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı’nda eğitime katkı sağlayan Buğra Çankır’a, İSTE’nin tanınırlılığına yapmış olduğu katkılardan dolayı ayrıca teşekkür etti.

Tamer Yazar