Çaparali olayı…

Çaparali olayı…

Görevden aldığı bir Daire Başkanının iddiaları üzerine, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali hakkında soruşturma başlatıldı.

HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’nin, geçtiğimiz günlerde, Mehmet Ezer adlı Daire Başkanını görevden alması sonrası sosyal medya üzerinden yapılan suçlamalar ve iddialar üzerine, Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın olayla ilgili açıklaması şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşumuz olan Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde, Genel Müdür ve eski Destek Hizmetleri Daire Başkanı arasında geçtiği iddia edilen ve sosyal medyada da yayılan iddialarla ilgili taraflar hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış olup, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
-ÇAPARALİ: Hukuk yoluna başvuracağım-
Hakkında, Alevileri küçük düşürücü söylemde bulunduğu öne sürülen HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ise, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik iddia ve suçlamalara cevaben, kendisi hakkında sosyal medya üzerinden yayılan iddiaların gerçek dışı olduğunu savundu ve iftira atanlar hakkında hukuki yollara başvurarak şikayetçi olacağını bildirdi.
-Olay, CHP’de gündem oldu-
HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ile ilgili söylemler, CHP tabanında da rahatsızlıklara neden olurken, İl Başkanı ile Milletvekilleri, gelişmeyle ilgili görüşlerini paylaştı.
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, HATSU Genel Müdürlüğü’nde, Genel Müdür ve bir Daire Başkanı arasında yaşananları içeren ve sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna yansıyan video-bant ile ilgili olarak üyelerden ve vatandaşlardan gelen bir takım talep ve beklentiler üzerine açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu bildirdi ve şu açıklamayı yaptı:
“Değerli Hataylı hemşehrilerim… Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tüm Hatay Halkının ve Türk Ulusunun bilmesini isteriz ki; insanların herhangi bir şekilde dil, din, ırk, renk ve mezhep üzerinden muameleye tabi tutulmasına, en başta tüm din, ırk ve mezheplerin asırlardır özgürce, hoşgörü ve barış içerisinde yaşadığı medeniyetler kenti Hatay’ın sakinleri olarak, başta bizler, sonra da Türkiye’nin en eski ve en köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm mensupları şiddetle karşı çıkar ve reddeder.
Hataylılar olarak bizler; Aleviyi de, Sünniyi de, Hrıstiyanı da, Yahudiyi de, Ermeniyi de, Türkü de, Kürdü de, Arabı da zenginliğimiz olarak görür ve her birini ayrı ayrı baştacı eder, bu mozaiği bozmaya, ayrıştırmaya ve bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışanı asla bünyemizde barındırmayız. İşte bizi güçlü ve farklı kılan da bu yönümüzdür.
Hiç kimse ve hiç bir taraf için yargısız infaz yapılmaması titizliği içerisinde, olayı anlamaya ve analiz etmeye çalışıyoruz. Ancak taktir edilmelidir ki, biz ne bir yargı organıyız, ne de bir teftiş ve denetleme makamı. Biz, sadece bir siyasi partiyiz. Yaşandığı belirtilen olayın gerçekleştiğine dair yetkili ve görevli kurum-kuruluş veya organlardan kesin bir karar çıkması halinde, bu olayı bir kesime ya da kuruma mal etmeksizin, kusuru olan kişi hakkında gerekli tavrı ortaya koyacağımızdan ve değerlendirmemizi kamuoyuyla paylaşacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
Her toplumsal olayda olduğu gibi, bu olayda da üzerimize düşen siyasi ve toplumsal sorumluluğun gereğini yerine getirerek, bu üzücü hadisenin toplumsal barışa ve huzura zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz. Bu vesileyle, olay netlik kazanana ve tam olarak aydınlanana kadar, tüm partililerimizden ve halkımızdan serinkanlı ve sağduyulu hareket etmelerini rica ediyorum. Saygılarımla”
-GÜZELMANSUR: Ortaya çıkacak-
Bu arada milletvekili Mehmet Güzelmansur da olayla ilgili açıklama yaptı. Güzelmansur’un açıklaması şöyle:
“Hatay; dinlerin, inançların, medeniyetlerin ve kardeşliğin şehridir. Yüzyıllardır aynı duygu ve düşüncelerle aynı hoşgörü ile yaşıyoruz. Kimsenin, bu anlayışa zarar vermeye gücü yetmez. Hiç kimse, birbirinin mezhebine laf etmez, ettirmez, edemez. Hatay’ın bu ruhunun üzerinden kişisel çıkar ve menfaat güdenlerin, toplumun ayarları ile oynayanların karşısındayım.
HATSU Genel Müdür’ü ve eski Destek Hizmetleri Daire Başkanı arasında geçtiği iddia edilen konu ile ilgili olarak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç.Dr. Sayın Lütfü Savaş’ın talimatıyla geniş çaplı bir soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturma ile beraber, mevzu bahis olan konunun tamamen aydınlatılacağına ve gerçeklerin ortaya çıkacağına inanıyorum.
Hatay’ın birlik ve beraberliğine kimsenin leke sürmeye gücü yetmeyecektir. Bizler, önümüze bakacak, Hatay’a yakışan hizmeti hep birlikte yapmaya devam edeceğiz.” -Cemil Yıldız-