Çarpıcı renkler ve desenler…

Çarpıcı renkler ve desenler…

Farklı kültürlerin hikâyeleri…

Antakyalı emekli Büyükelçi Mithat Rende’nin çocukları, Ürün Tasarımcısı Zeynep Lale Rende ve Fotoğrafçı Emre Rende, kurdukları İstanbul merkezli dekorasyon markası 3rd Culture ile Dünya’dan esinlenip İstanbul’da yaratılan ürünler sunuyor.

Tasarım ve fotoğrafı bir dekorasyon markası altında toplama ve özgün bir görsel kimlik yaratma isteğiyle, 2015 yılında Tasarımcı Zeynep Lale Rende ve Fotoğrafçı Emre Rende tarafından İstanbul’da kurulan 3rd Culture, dünyanın farklı renklerini tasarımlarında bir araya getiriyor. 

Antakyalı emekli Büyükelçi Mithat Rende’nin çocukları olan başarılı ikili, “Dünya’dan esinlenip İstanbul’da yaratılan” ürünler sunarken,  farklı kültürlerinin estetik anlayışlarından esinlenen özgün tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

Tasarımlar, batı Afrika’nın renkli tekstillerini ve sembollerini mobilya, kırlent, lambader ve kişisel aksesuarlara uygularken, aynı zamanda yaratıcı hediye fikirleri ile de herkesin içindeki gezgin ruhu uyandırıyor.

-ANTAKYA İPEĞİ-

Oluşturulan koleksiyonların üretim sürecine dair Zeynep Lale Rende tarafından verilen bir bilgi, Antakya ipeğinde alınan molaya dair:

“İstanbul’da, üç kişilik bir çekirdek ekibimiz var. Üretime gelince; Çukurcuma’daki döşemecimiz, cilacımız, terzimizden Antakya’daki ipekçimize 10’a yakın atölye ve küçük ve orta çaplı üretici ile çalışıyoruz.”

-MOZAİKLER-

Yaratılan ürünlerdeki Antakya esintisi, sadece ipekle de sınırlı kalmıyor. Kentin mozaikleri de üretilen ürünlerin desenlerine ilham oluyor. 2020 senesinde hazırlanan bir koleksiyon için konuşan Zeynep Lale Rende’nin, “Antakya Mozaik Müzesi’nde sergilen geometrik bir desen ile Gana’da ‘hayat boyu eğitimin’ önemini hatırlatan bir sembolü birleştirdik” paylaşımı buna dair. -Tamer Yazar-