“ÇED” Yapılamadı

Arsuz-Akçay’da, Maden Sahası ÇED Toplantısı yapılamadı, bölge halkı itiraz etti, Polisler önlem aldı. Zaman zaman kargaşa yaşanırken, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ile CHP’nin Milletvekili Adayı Nermin Yıldırım Kara, yaşanan arbedede darbe yedi, 4 kişi gözaltına alındı.

Arsuz’da oluşturulacağı belirtilen krom maden sahası ve eleme tesisleri ile ilgili dün yapılması gereken Çevre Etik Değerlendirme (ÇED) Toplantısı, yoğun tepki ve itirazlar üzerine yapılamadı. Bu arada, Arsuz Akçay’a giderek bölge insanına destek olmak isteyen İskenderun CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu’nun, polisle tartışması sırasında çıkan arbedede darbe aldığı, aynı şekilde, CHP’nin Genel Merkez Doğa Çevre Kurulu üyesi, Hatay eski Milletvekili Adayı Nermin Yıldırım Kara’nın da yine kargaşada darbe aldığı öne sürüldü. CHP İlçe Başkanı Mansuroğlu, aldığı darbeyle ilgili olarak, “Bunlar, benim için şeref madalyasıdır” yorumu yaptı.
Dün Arsuz-Akçay’da maden ocağı ile ilgili yapılması programlanan “halkın katılımı toplantısı”, Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca alınan yasak kararlarının gölgesinde geçti. Her türlü toplantı, gösteri, yürüyüş ve protesto eyleminin yasak olduğu ilçede, ÇED toplantısının bu karardan muaf tutulduğu öne sürüldü.
CHP’nin Genel Merkez Doğa Çevre Yöneticisi Nermin Yıldırım Kara’nın, dünkü ÇED Toplantısı ile ilgili yorumu şöyle:
“ÇED toplantısının yasaklama kararı dışında tutulması tutumunun kabul edilemez ve gerçek dışı bir uygulama olduğunu ifade ettim. Toplumun, anayasal haklarını, demokratik haklarını kullanmasının önünde bir engel teşkil etti. Madem her türlü toplantı yasak, ÇED toplantısı da yasak olmalıdır.
Saat 9:30’da bölgeye gittiğimde, 1 saat boyunca polis engeliyle karşılaştım. Ardından, Çevre Koruma Derneği’nden sadece 2 kişi girebilir talimatı ile toplantı alanına girebildim. Mahalle sakinleri, maden sahalarını istemediklerini, bu durumun toprağa ve suya zarar verdiğini, zeytin bahçelerinin ve tarım topraklarının kullanılamaz hale geldiğini yüksek sesle ifade ettiler.
Bakanlık yetkilileri, kahvehanede, içeride gizli bir şekilde tutanağı tutmaya çalıştılar. En son noktada, zorla içeri girebildik, tutanağı gördük. Toplantının, halkın bilgilenmek istemediği için yapılmadığını tutanak altına aldılar, şerh düşmemize izin vermediler. ‘Kaymakamlıkça yapılan yasak kararına rağmen, bu toplantının muaf tutulduğuna ilişkin şerhimiz’ tutanağa geçirilmedi. Bu esnada, kısa süreli bir gerginlik yaşandı, dört gözaltı oldu, biri serbest bırakıldı, diğer üç arkadaş şu anda ifadelerini vermek üzere götürüldüler.
Süreç devam edecek. Hukuki olarak takipçisi olacağız, gelişmeleri birlikte değerlendireceğiz. Halkın haklı talepleri karşılanmalıdır. Yaşadığımız bölgeye sahip çıkmak suç değildir. Ben, öncelikle Akçay halkına, bölge insanlarımıza, verdikleri bu yürekli mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum. Emeği geçen, katkı koyan bütün arkadaşlarımız sağ olsunlar, var olsunlar.”-Cemil Yıldız-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)