Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cem Evlerine Saldırı,

Bizi Demokrasi Mücadelesinden Alıkoyamaz…

Bizi Demokrasi Mücadelesinden Alıkoyamaz…

Alevi Kültür Dernekleri Defne Şubesi adına yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta sonunda Ankara’da yaşanan cemevlerine yönelik saldırılar kınanırken, bu saldırıların, bu saldırıları planlayıp yönetenlerin kendilerini demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaklarına vurgu yapıldı.

Alevi Kültür Dernekleri Defne Şubesi adına Utkun Büyükaşık’ın okuduğu metne; Hatay Eğitim Sen, HDP İl Yönetimi, Toplumsal Özgürlükler Partisi, Partizan, AKADER, Mor Dayanışma, Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Örgütü, Sağlık Emekçileri Sendikası, HDK ve SYKP’nin destek verdiği belirtildi ve özetle şöyle denildi:
“Bu saldırıların asıl amacının, ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz. 2023 genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan, devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için, başta demokrasi güçleri olmak üzere, herkese görev düşmektedir. Halkımızı, kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya, provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.
Bu vesileyle, hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın. Aksi taktirde, zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir.
Cemevleri, milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak, aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır.
Biz, zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler, tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır.
Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”