Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cep telefonuyla iyi fotoğraf çekmenin 4 sırrı

Alanında uzman fotoğraf sanatçıları

Alanında uzman fotoğraf sanatçıları artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonlarıyla iyi fotoğraflar çekmenin 4 önemli sırrını paylaştı. İşte fotoğraf sanatçılarının tavsiyeleri:
1- En iyi ışığı ve arka planı yakalamak için acele etmeyin ve çok sayıda fotoğraf çekin
Tek bir noktada uzun süre kalıp çok sayıda fotoğraf çekmek, en iyi sonuca ulaşmanın yollarından biri. Profesyonel fotoğrafçılar: “Çok fazla fotoğraf çekeriz ve kötüleri eleyip bir iki tane iyi olanı tutarız. Aynı şeyi siz de telefonunuzda yapabilirsiniz” diyor.
Tek bir noktada uzun süre kalmanın optimal ışığı ve ilgi çekici arka planları bulmaya ve kişinin kendisini o ortamın bir parçası kılmasına yardımcı olduğunu söyleyen fotoğrafçılar “İyi fotoğraflar derin gözlemlerin sonucudur. İlham perileri yavaşlayanları, oradan oraya koşturmayı bırakanları ve kendilerini spesifik bir yerin ya da anın parçası haline getirenleri ödüllendirir. Bu yüzden tek bir noktada kalın, tonlarca fotoğraf çekin ve hayatın lensinizin karşısında yaşanmasına alan açın” ifadelerini kullanıyor.


2- Telefonların küçük ve hafif olması avantajını kullanarak alışılmadık açılardan fotoğraflar çekmeye çalışın
Mükemmel açıyı bulmak için sıradan açıların dışına çıkmak gerektiğini belirten uzmanlar, “Telefonunuzu göz hizasında kullanmak bir alışkanlık haline gelebilir. Ancak iyi selfie çeken birine dikkat ettiğinizde telefonu aşağı, yukarı ve diğer yönlere çevirip iyi açılar yakalamaya çalıştığını görürsünüz. Aynı şey tüm fotoğraflar için geçerli” diyor.
Bu noktada en önemli kriterlerden birinin açının fotoğrafa katacağı derinlik olduğunu belirten fotoğrafçılar, “Örneğin bir çocuğun fotoğrafını çekerken çocuğa yukarıdan bakan bir açı düz ve sıkıcı fotoğraflar ortaya çıkarır. Ancak çocuğun göz hizasının altından çekilen bir kare hem çocuğun katmanlarını hem de tepesindeki şeyleri gösterir. Bir çocuğun göz hizasının altına inip yukarı doğru nadiren bakarız ama bu bakış açısı sihirli olabilir” şeklinde görüş belirtiyor. Bu örnek, kedi köpek gibi ufak hayvanların fotoğrafları için de geçerli.
Aynı şekilde çekim açısını değiştirerek fotoğrafa derinlik katma tavsiyesi yüksek binalara da uyarlanabilir.
3- Manzara fotoğraflarında önde bir özneye odaklanın
Doğa bize fotoğrafı çekilebilecek büyüleyici manzaralar sunuyor. Ancak bu manzara fotoğrafları binlerce kez çekildiğinden, sıradan bir kareyle ön plana çıkmak oldukça zor. Böyle durumlar için önde bir özneye odaklanma tavsiyesi verilerek şöyle deniyor:
“Dağlar ya da şelaleler gibi harika arka planları bulmak kolaydır çünkü her zaman onları arıyoruz. Diğer yandan açmakta olan yabani çiçekler ya da pütürlü bir ağaç gövdesi gibi ön plan nesnelerini, doğru konumda bulmak çok daha zor olabilir.”
Ön plana yerleştirilecek nesneyi bulduktan sonra manzarayı arka plana fon olarak yerleştirmeyi tavsiye eden fotoğrafçılar, “Bu sayede fotoğraflarınız derinlik ve samimiyet kazanacak ve benzersiz olacak” diyor.
Bu taktik aynı zamanda, fotoğrafçıyı da fotoğrafını çektiği manzaranın bir parçası haline getiriyor.
4- Telefon kameralarının yakın çekimde daha iyi performans verdiğini unutmayın
Fotoğrafı daha samimi hale getirmenin fotoğrafların gücünü artıracağını çünkü fotoğrafa bakan kişinin fotoğrafçının öznesine olan yakınlığını hissedeceğini söyleyen uzmanlar,
Bu nedenle fotoğraf çekerken, fotoğraftaki nesnenin yanındaymışsınız gibi hissettirme tavsiyesini veriyor. Fotoğraf sanatçıları: “Kameranın yakınlaştırma fonksiyonunu kullanmak yerine öznenizin yanına gidin ve olan bitene mümkün olduğunca yaklaşın” diye görüş veriyor. – İlyas Yiğit-