Cesur adımlarla yürüyoruz…

Cesur adımlarla yürüyoruz…

Çocuklarımızla yürüyoruz…

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet’ yürüyüşüne oğlu ile katılan ve Ankara’dan İstanbul’a ilerleyen kalabalığı omuzlamayı sürdüren, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Çocuklarımıza yaşanabilir güzel bir ülke bırakmak için yürüyoruz” dedi ve ekledi…

15 Haziran günü Ankara Güven Park’ta başlayan Adalet Yürüyüşü, ilk gününde 22 kilometrelik yol kat edilerek sona erdi. On binlerin desteğinde ilerleyen yürüyüş, 9 Temmuz’da, kortejin İstanbul Maltepe’ye gelmesiyle yapılacak olan ‘Adalet Mitingi’ ile sona erecek. Mitinge, yüzbinlerin katılması bekleniyor.
-MİNİK ADIMLAR-
Ağır yaz koşullarına rağmen 20. gününe ulaşan yürüyüşe ilk gününden bu yana destek veren isimlerden biri olan, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, yürüyüşün belki de en zor etaplarına minik oğlunun adımlarını da ekledi ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında kucağında oğlu ile beraber yürüdü. Bu anlamlı fotoğrafa ilişkin paylaşımında, “Çocuklarımıza yaşanabilir güzel bir ülke bırakmak için yürüyoruz. Onlar için adalet istiyoruz. Gelecek kaygısı duymadan yaşayabilsinler istiyoruz” diyen Topal, yürüyüşe katılan binlerin açtığı devasa Türk Bayrağı için de şu değerlendirmeyi yaptı:
“Adalet Yürüyüşü, bunaltıcı sıcağa rağmen, 1011 Metrelik Türk Bayrağı’nın gölgesinde on binlerin buluşmasına sahne oldu. Adalet isteğimizin, toplumunun tamamının yakıcı talebi olarak kendini hissettirmesi, yürüyüşün bir çığ gibi büyümesini sağlıyor. Yarını bekleme! Adalet için katıl bize.”
-HATAY NE İSTİYOR?-
Konuya ilişkin son değerlendirmesinde, Hatay’daki beklentileri ve sıkıntıları da dile getiren Serkan Topal, şunları söyledi:
“Bilindiği gibi, Hatay, Suriye’ye sınır bir il. Suriye ile bağlantılı iki sınır kapısı vardı. Ancak şu an bu iki kapısı da kapanmış durumda. Çiftçi perişan durumda. Bu arada biliyorsunuz, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük ikinci tır filosu Hatay’da. Ama bugün yüzlerce tır maalesef ki çalışmıyor. Hepsinden öte, yaklaşık 400 bin Suriyeli Hatay’da. Biraz önce burada genç işsizlikten bahsedildi. Ama inanın, Hatay’daki genç işsizlik şu an yüzde 35’in üzerinde. Belki yüzde 40’ın da üzerinde.
Tüm bu sorunları yaşayan Hataylı vatandaşlarımız ne mi istiyor? Sadece barış istiyor. Türkiye ve Suriye hükümetlerinin, yeniden, eskisi gibi, kardeşlik günlerine dönmesini istiyor. Barış ve kardeşlik istiyor. Ama iş de istiyor, aş da istiyor. Adalet, hak, hukuk da istiyor. O adaleti işçi alımlarında da istiyor.”
-ELEŞTİRİ-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, adalet yürüyüşünü hedef alan son açıklamaları noktasında da konuşan Topal, bu durumu sert bir dille eleştirdi. Bilindiği gibi, Erdoğan, “Terör örgütlerine karşı yapmayı aklınızdan geçirmediğiniz yürüyüşü, teröristleri ve onlara destek verenleri savunmak için başlatıyorsanız kimseyi amacınızın adalet olduğuna inandıramazsınız” demiş, “Bir başka terör örgütüyle irtibatları sebebiyle kamudan ihraç edilen ve yine örgütün emriyle cezaevinde güya açlık grevi başlatanlara yine bunlar sahip çıkıyor. Bu da enteresan. Esasen bunların hiçbirinin derdi demokrasi ve özgürlükleri savunmak değil” diye de eklemişti.
Topal, bu konuda şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı, devletin babasıdır. Devletin anasıdır. Cumhurbaşkanı şefkatli olmalı. Cumhurbaşkanı, bütün toplumu kucaklamalı. Toplumun sorunlarına ivedi bir şekilde çözüm üretebilmeli. Çünkü ana muhalefet için de muhalefet için de durum değişmiyor. Eğer bir sorun olursa, nereye gidecekler? Kimin yanına gidecekler? Cumhurbaşkanı’nın yanına gidecekler? Eğer Cumhurbaşkanı, kin ve nefret söylemleri kullanırsa, toplum, kutuplaşır, toplumda çatışma çıkar, huzursuzluk olur. Bu vesileyle, devletin tüm kurumlarında ne yazık ki adaletsizlik olur. Eşitsizlik olur. Hukuku çiğneyenler, elleri sallaya sallaya gezerler.”
-SİVAS MADIMAK-
Konuşması içerisinde, Sivas-Madımak katliamına da değinen Topal, şöyle devam etti:
“Madımak’ta canlarımızı katledenler, şu an ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Nerede adalet? Nerede hukuk? Ama ne olursa olsun… Biz diyoruz ki… Vatanını sevenler, bayrağını sevenler, milletini sevenler, adalete inananlar olarak mücadelemizi devam ettireceğiz. Bedeli ne olursa olsun!
Ve adaletin önüne duvar örenler bilsinler ki, o duvar, duvarınız vız gelir bize vız. O duvar yıkılacak. Bugünden geriye bir ‘yarınlar’ kalır, bir ‘yarın için direnenler’ kalır, bir de ‘adalet’ yürüyüşüne katılanlar kalır. Son olarak şunu söylemek istiyorum, Ahmet Arif’in dediği gibi… ‘Terk etmedi sevdan beni. Aç kaldım, susuz kaldım. Hayın, karanlıktı gece. Can garip, can suskun, can paramparça… Ve ellerim, kelepçede. Tütünsüz, uykusuz kaldım. Terk etmedi sevdan beni… Terk etmedi sevdan beni…’
Hiçbir zaman ‘adalet’ de bizi terk etmeyecek. Vatan sevdası da terk etmeyecek. Millet sevdası da terk etmeyecek. Eşitlik, hak, hukuk, adalet diyoruz.”
-MESAJ NET-
Oğlu ile beraber Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana yürüyen Serkan Topal böyle konuşurken, yürüyüşün asıl mesajı ise CHP Lideri’nden geldi:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ” Bir ideal için yürüyoruz, Türkiye’de herkesin huzur içinde yaşaması için yürüyoruz, teröre karşı yürüyoruz, terörü lanetlemek için yürüyoruz, terörden mağdur olan aileler için yürüyoruz, 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz için yürüyoruz, bütün şehit yakınları için yürüyoruz. Zulüm ile abad olunmaz, zulmün karşısındayız. Zulmün yanında değil, mazlumun yanında olmak bizim temel felsefemiz, temel görüşümüz. Mazlumun yanında olmak, haksıza karşı durmak, haklıyı savunmak, bizim temel görevimizdir. Bu yürüyüşümüzü yapmamızın da temel nedeni, haksızlıkların artık Türkiye’de çuvala sığmayacak boyutlara ulaşmasıdır” dedi. -Tamer Yazar-