Çevreye verilen zarar aslında insanlığa verilmiştir

Çevreye verilen zarar aslında insanlığa verilmiştir

Milletvekili Ertem, çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için gösterilen gayretlerin yetersiz olduğuna vurgu yaptı.

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, sanayileşme, hızla çoğalan dünya nüfusuna bağlı olarak artan tüketim sonucu yaşanan çevre kirlenmesinin artık insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığına vurgu yaptı. İnsanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşaması, çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için gösterilen gayretler yetersiz olduğuna değinen Milletvekili Ertem, çevreye verilen zararın aslında insanlığa verilen zarar olduğunun unutulmamasının gerekliliğine dikkat çekti.
Günümüzde rant uğruna ormanların yağmalanıp, yerine beton binalar dikildiğini, Hidro Elektrik Santrallerle (HES) acımasızca doğanın tahrip edildiğini, rant uğruna Türkiye’nin ormanlık alanlarının “taş ocaklarıyla” dolduğunu, ancak siyasi iktidarın halkın haklı sesine kulak tıkadığına değinen Milletvekili Ertem, mesajında şunlara yer verdi: “Doğal güzellikleri ile ülkemizin en müstesna bölgelerinden biri olan Hatay’da son yıllardaki plansız ve sağlıksız sanayileşmenin insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığının inkar edilemeyecek bir gerçektir. Dört tarafımızı saran taş ocakları, halen faaliyette olan ve sayısı her gün artarak değişen kurulmak isten termik santrallerle zehirlenirken, kaderine terk edilen, kanal görünümünden kurtulamayan Asi Nehrimizle, yok edilen ağaçlarımızla, tarihin en büyük çevre katliamları yapılmaktadır.
Hatay ölüyor, Hatay can çekişiyor. Hali hazırda bu bölge yeterince kirli. Çünkü İskenderun körfezi Türkiye’nin en önemli sanayi bölgelerinden biri. Hatay’da tarım arazileri kurşun, cıva, kadmiyum gibi ağır metaller; arsenik ve boya gibi zehirli kimyasallarla kirlenirken, Termik santrallerin büyük katkı sunduğu hava kirliliği solunum, kalp krizi, felç, akciğer kanseri ve alt solunum yolları hastalıklarına yol açmaktadır. Yaşamı tehdit eden termik santraller, nükleer santraller, HES’ler, zehir saçan madencilik faaliyetleri, mermer ve taş ocakları, baz istasyonları ve atıklarıyla doğayı zehirleyen tesisler karşısında durup direnmek insan ve çevre sağlığının yok edilmesine karşı verilecek en büyük mücadeledir. Son günlerde Zeytin ağaçlarımızın koruma kalkanı olan 3573 sayılı kanun, değişiklik talebiyle yeniden gündeme getirilmiştir. Zeytincilik kanununda öngörülen değişikliğin yapılması hem çevremize hem de ülke zeytinciliğine büyük ve geriye dönüşü olmayacak zararlara yol açması, tabiatın, canlıların yaşam alanlarının, ekosistemin ve ülkemiz zeytinciliğinin yok edilmesi anlamına gelmektedir.
İspanya, İtalya, Yunanistan gibi üretici ülkelerde zeytinlikler koruma altına alınırken, zeytin ağacının ana vatanı Türkiye’de zeytinliklerin yok edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Sağlıklı, yaşanabilir, yeşil, daha güzel bir dünya için çocuklarımıza torunlarımıza sağlıklı bir gelecek bırakabilmek için bir an önce “doğa katliamlarına” son verilmelidir. Yaşanabilir bir çevre umuduyla tüm yurttaşlarımızın Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.” -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)