Ceza uygulaması başladı…

Ceza uygulaması başladı…

Kurallara Uyduk mu?

Yeni uygulama ile beraber, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, Hatay’ın da içinde olduğu 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu işyerlerinde maske takılması zorunluluğu bulunuyor. Peki, ilk günü nasıl geçirdik?

Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Düzce, Elazığ, Eskişehir Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Tunceli, Uşak, Zonguldak, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize ve Şanlıurfa illeri, İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valisine gönderdiği maske talimatı kapsamında, maske takmanın zorunlu olduğu iller olarak sıralandı. Hatay ise 33 il arasında yer aldı.
İnsanların toplu halde bulunduğu işyerlerinde maske takmanın zorunlu olduğu Hatay’ın Antakya’sı için konuşanlar, geride kalan ilk günün değerlendirmesini Antakya Gazetesi ile paylaştılar.
H.M. >> Gecikmeli bir karar. Açıkçası çok gecikmeli bir karar. Ölümler düşmemiş, vaka sayısı artmış! Bir kere, yeni normalle beraber, maskenin zorunlu hale getirilmesi gerekiyordu, ama bu yapılmadı. Şimdi de zararın neresinden dönsek kardır, diyorlar. Mesela halk otobüslerinin ön cephesinde ya da yanında, ‘maskesiz binmek yasak’ yazısı yazıyor. Ama gel gör ki, binen biniyor. Ya da takarak biniyor, içeride çıkartıyor. Yani değişmiyor halimiz Yine de merak ediyorum! Otobüslerdeki kameralar çalışmıyor mu?
Y.L. >> 900 TL ceza varmış! Bundan korksak da, dükkânların birçoğunda bu duruma uyulmuyor. Daha geçen gün Antakya Saray Caddesi’nde öğlen bir şeyler yemek için bir restorana girdik. Garson, maskesi çenesinin altında servis yapıp durdu bize. Aslında uyarsak uyarırız da, hangi biriyle uğraşacaksın? Bir değil, iki değil!
O.M. >> Bu konuda, zabıta ve polis de devreye girmedikçe, düzelmeyiz.
-Tamer Yazar-